fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obžalovaný Róm aj 102-ročný skaut: Toto sú laureáti ocenenia Biela vrana

Máte tip? napíšte nám mailom

V týchto dňoch sú už známi laureáti ocenenia Biela vrana. Tento rok dominovali najmä starší Slováci. 

Už po 12-krát odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a všímavosť. V tomto ročníku chceli organizátori cez životné príbehy laureátov poukázať na hodnoty slobody a na to, že o demokraciu sa treba starať. Laureáti si ocenenie prevzali počas slávnostného galavečera, ktorého sa zúčastnila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.  

Laureáti ocenenia Biela vrana

Najstarším oceneným je Eduard Marek, ktorý je zároveň aj najstarší československý skaut. A práve v duchu tejto filozofie pomáhal ostatným. Za Protektorátu pomáhal prenasledovaným ľuďom židovského pôvodu, po nástupe komunistov založil protištátnu skupinu, ktorá pomáhala ľuďom pri úteku za slobodou. Komunisti ho súdili v procese nadväzujúcom na proces s Miladou Horákovou. Ako 102-ročný si skočil v tandeme s padákom.  

Ďalšou laureátkou ocenenia Biela vrana je aj Mária Sisáková, dôchodkyňa zo Zbudze, malej obce neďaleko Michaloviec, ktorá si prehľadávaním katastra všimla podozrivé prevody pozemkov. Upozornila na to dotknutých susedov a pomohla im sťažovať sa na úradoch. Tie jej dali v mnohom za pravdu. Prípad dnes vyšetruje polícia. Mária Sisáková hovorí, že poukázať na nespravodlivosť, aj napriek tomu, že sa nás netýka, je dôležité.  

Prečítajte si tiež:
EXKLUZÍVNA SPOVEĎ: Simona pracuje ako luxusná spoločníčka už niekoľko rokov!

https://www.facebook.com/Bielavrana/posts/2603263123053196

Zbitý Róm aj muž, ktorý chránil generálov Goliana a Viesta

Najmladším z ocenených je Milan „Igor” Hudák, jeden zo šestice zbitých Rómov, z ktorých štát po neprimeranom a neopodstatnenom zásahu v Moldave nad Bodvou urobil páchateľov. V komunite je prirodzeným lídrom, je to on, kto médiám nastavuje svoju tvár. V osade podporuje ostatných a vedie združenie, ktoré cez vzdelávanie a umenie pomáha integrovať Rómov.

Branislav Tvarožek je jeden z posledných žijúcich členov Vysokoškolského strážneho oddielu, ktorí počas Slovenského národného povstania chránili generálov Goliana a Viesta. Pochádza z rodiny, ktorej príbeh je silno spojený s demokratickými a humanitnými ideálmi. Za odboj voči fašizmu ho ľudáci vyhodili zo strednej školy, to isté mu urobili komunisti na vysokej. Oba režimy ho vyšetrovali a väznili. Tvrdí, že každý musí mať voči slobode aj povinnosti. 

Zdroj: Facebook.com, Ta3.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií