fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oceány by sa mohli úplne uzdraviť do roku 2050

Oceány už storočia tvoria skládky rôznych odpadov a sú zdrojom až rekordného počtu ulovených rýb. Napriek tomu sú mimoriadne odolné voči týmto ľudským zásahom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa vedeckej štúdie publikovanej v časopise Nature sú oceány veľmi odolné voči ľudským zásahom. Môžu sa úplne obnoviť v priebehu nasledujúcich troch desaťročí.

Po stáročia sme ich využívali k nadmernému lovu rýb až do vyhynutia niektorých druhov. Používali sme ich ako skládky tony odpadov a museli znášať aj katastrofy v podobe veľkých olejových a ropných škvŕn po haváriách. V posledných rokoch vidíme masívne vymieranie koralov.

Nová štúdia však priznala oceánom mimoriadnu odolnosť. Vďaka niekoľkým opatreniam, napríklad zákaz komerčného lovu veľrýb, počet ohrozených druhov klesol z 18% (v roku 2000) na 11,4% (v roku 2019).

Zároveň v štúdii identifikovali 9 oblastí, na ktoré je potrebné sa zamerať, aby sa v priebehu 30 rokov oceány obnovili a uzdravili. Sú to: slané močiare, mangrovy, morské riasy, koralové útesy, kelp (druh morskej riasy), ustrice, rybolov, megafauna a hlboký oceán.

Priniesli aj celý rad návrhov na opatrenia, ktoré sa týkajú týchto oblastí. Zároveň odhadli aj rozpočet, ktorý by to všetko mal pokryť, ide o 10 – 20 miliárd dolárov ročne. Nájsť tieto peniaze v aktuálnej kríze, bude náročné. Ale autori štúdie dúfajú, že hneď po vyriešení súčasných problémov sa vlády postavia aj tejto výzve záchrany oceánov. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
Mladých aktivistov je oveľa viac. Pozrite sa ako Gretu Thunberg napodobňuje TENTO Holanďan
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií