fbpx
Plastový odpad nie je to najväčšie zlo v našich oceánoch. TOTO spôsobuje ešte väčšiu ekologickú pohromu

Plastový odpad nie je to najväčšie zlo v našich oceánoch. TOTO spôsobuje ešte väčšiu ekologickú pohromu

O tom, že moria, oceány a prakticky celá naša planéta je zamorená plastom sa hovorí často. Avšak pre vodu a vodné živočíchy sú nebezpečnejšie cigaretové ohorky.

Najnebezpečnejšie sú konkrétne plastové filtre. Ohorky z cigariet mnoho ľudí odhadzuje v prírode či na ulici, odkiaľ sa dokážu dostať až do oceánov. Za posledných 32 rokov sa na plážach vyzbieralo viac než 60 miliónov cigaretových filtrov, ktoré tvoria hlavnú zložku odpadu.

Z cigaretového ohorku sa dokážu prirodzene rozložiť iba zvyšky tabáku a papier. Filtre sa vyrábajú z acetátu celulózy, ktorý sa dokáže rozložiť pôsobením slnka, no trvať to môže aj viac než 15 rokov. Aj napriek tomu však po ňom zostanú mikroplasty, ktoré sú pre prírodu i živočíchov nesmierne nebezpečné.

Pokiaľ teda ste fajčiar, no chcete chrániť prírodu, mali by ste s fajčením seknúť. Určite to nepomôže len životnému prostrediu, ale aj vášmu zdraviu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Matka recykluje staré oblečenie a vytvára z nich nádherné trendy kúsky. Takto napríklad vylepšila staré svadobné šaty
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.