Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ochrana verejného poriadku je v kompetencii samospráv, ohradilo sa Mikulcovo ministerstvo voči tvrdeniam Hlasu

Strana Hlas-SD vyzvala Mikulca, aby poveril zodpovedné osoby urýchleným sprístupnením informačného systému.

28.4.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo vnútra (MV) SR sa ohradilo voči tvrdeniam strany Hlas-SD, v ktorých podľa nich zavádza pri tvrdeniach o kamerových systémoch, aj o tom, že dočasne poverený minister Roman Mikulec (OĽaNO) zvolal prvé zasadnutie Rady vlády pre prevenciu kriminality.

Podľa ministerstva boli počas aktuálneho volebného obdobia tieto rokovania štyri. V rámci nich bolo prijatých niekoľko strategických dokumentov, na ktorých základe boli napríklad vybudované informačné kancelárie, a prijatý bol i dokument stratégie prevencie kriminality, ktorý popisuje aj zriadenie záchytných izieb. Rezort vnútra to uviedol v tlačovej správe.

Budovanie kamerových monitorovacích systémov

Z dôvodu obmedzených zdrojov kapitoly Ministerstva vnútra SR bolo potrebné pri zostavovaní rozpočtu na roky 2020 až 2024 prehodnotiť všetky výdavky kapitoly MV SR. V uvedenom období boli prioritne zabezpečované výdavky na prevádzku a nevyhnutnú operatívu útvarov kapitoly MV SR a výdavky spojené s riešením aktuálnych situácií súvisiacich predovšetkým s pandémiou COVID 19 a v dôsledku konfliktu na Ukrajine,“ vysvetľuje MV SR.

Dodal však, že napriek tomu ministerstvo iniciovalo a presadilo budovanie kamerových monitorovacích systémov, z aktuálneho Operačného programu Slovensko. MV SR podotklo, že každoročné vyhlasovanie výzvy na kamerové systémy nie je obligátne. „Ochrana verejného poriadku je v kompetencii samospráv,“ doplnilo.

Obete trestných činov

V predmetnom období tiež ministerstvo vybudovalo z európskych zdrojov, konkrétne z Európskeho sociálneho fondu, sieť informačných kancelárií pre obete trestných činov. Vybudované boli v spolupráci so samosprávami a od roku 2020 pomohli temer trom tisíckam obetí.

Išlo najmä o násilné trestné činy, domáce násilie, podvody na senioroch i sexuálnu trestnú činnosť páchanú na deťoch. Kancelárie tiež poskytli vyše 1 500 vzdelávacích preventívnych aktivít, na ktorých sa zúčastnilo viac než 30-tisíc detí, mladých ľudí, dospelých i seniorov.

Viac k témam: informačná linka, Kamerový systém, Kriminalita, Minister vnútra, Operačný program Slovensko, Opozícia, trestné činy
Zdroj: SITA.sk – Ochrana verejného poriadku je v kompetencii samospráv, ohradilo sa Mikulcovo ministerstvo voči tvrdeniam Hlasu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií