Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Očkovanie detí: TOTO sú vedľajšie účinky

„Chráňme sa očkovaním,“ takto znie program, prostredníctvom ktorého sa Ústav verejného zdravotníctva snaží vyvrátiť nepravdivé informácie o očkovaní a nahradiť ich tými pravdivými. Cieľovou skupinou sú obzvlášť rodičia, ktorí odmietajú chrániť svoje deti pred nákazou. Doktorka Elena Prokopová tvrdí, že očkovacie látky nespôsobujú syndróm náhleho úmrtia detí, ide o dezinformáciu.

„Neočkovací“ trend postihol už aj Slovensko. Veľa rodičov sa domnieva, že očkovanie ich deťom viac ublíži, než pomôže. Nie je to však celkom pravda. „Očkovaním možno zabrániť, aby dieťa ochorelo, zabezpečiť mierny priebeh ochorenia alebo zabrániť vzniku vážnych komplikácií,“ vysvetlila doktorka pre deti a dorast, Elena Prokopová. Očkovacie látky existujú aj proti doposiaľ nevyliečiteľným ochoreniam.

Povinné i odporúčacie očkovanie

Deti na Slovensku sú povinne očkované proti desiatim závažným infekčným chorobám, ako je napríklad záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna či osýpky. Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Očkovanie je závislé na kalendári, ktorý určuje, kedy dostane dieťa očkovaciu látku. Obvykle sa tak stane do tretieho mesiaca života.

Okrem povinného očkovania je v našej krajine možnosť zaočkovať sa na odporúčanie, ktoré už nemusí preplácať zdravotné poistenie. Lekári najčastejšie odporúčajú očkovať proti chrípke, vírusovej hepatitíde A, meningokokovým ochoreniam, kliešťovej encefalitíde či ovčím kiahňam.

Detská lekárka: Očkovanie u detí je nutné aj napriek vedľajším účinkom

Strach rodičov, dezinformácie a vedľajšie účinky

Problém však je, že rodičia sa očkovania boja. Prokopová naznačila, že ich strach je neoprávnený. Podľa jej slov neexistuje štúdia, ktorá by potvrdila, že kombinácia vakcíny proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu v kombinácii s vakcínou proti detskej obrne spôsobuje syndróm náhleho úmrtia dieťaťa.

„Žiaľ, príčinu vzniku tohto syndrómu nepoznáme. Poznáme len rizikové faktory, ale stav po očkovaní medzi nimi nie je,“ uviedla Prokopová. Nežiaduce účinky sa napokon podľa Ústavu verejného zdravotníctva vyskytnú iba u 10 percent detí, do niekoľkých dní úplne pominú. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí:

  • bolesť alebo začervenania v mieste vpichu,
  • zvýšená teplota,
  • únava,
  • nechutenstvo a nepokoj.

Zriedkavé vedľajšie účinky, ktoré sa prejavia u jedného dieťaťa zo stotisíc až milión, sú:

  • kŕče,
  • bolesti svalov,
  • alergické ekzémy.

U menej ako jedného z milióna detí sa môžu vyskytnúť závažné vedľajšie účinky ako:

  • poruchy vedomia,
  • zápal nervov,
  • anafylaktický šok.

Situáciu sa snaží zachrániť projekt

Riešením by mohol byť najnovší projekt, ktorého motto je: „Chráňme sa očkovaním“. Spustil ho Úrad verejného zdravotníctva v snahe odbúrať strach rodičov a vyvrátiť mýty o očkovaní. Nepravdivých informácií je na internete veľké množstvo. Dôkazom je aj Dagmar Majerová, ktorá nad očkovaním svojho budúceho dieťatka premýšľala ešte počas tehotenstva.

Zľakla sa však toho, čo o tejto procedúre tvrdili médiá. Podľa nich je očkovanie zodpovedné za detský autizmus. „Prepadol ma strach a bez nejakých hlbších úvah som si povedala, že ja do toho nepôjdem,“ prezradila Majerová. Dodala, že jej názor na očkovanie bol silno riadený emóciami, chýbali jej fakty.

Ak aj vám stále chýbajú dôležité fakty a premýšľate, či dať dieťa ocDetská lekárka: Očkovanie u detí je nutné aj napriek vedľajším účinkomhrániť pred niektorým ochorením, inšpirujte sa projektom.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií