fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od dnes platia nové pravidlá na hraniciach aj v obchodoch!

Od dnes 3. júna 2020 platia výrazné zmeny. Takmer všetko sa vracia do stavu pred koronou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Povinnosťou je stále nosenie rúška v interiéroch a exteriéroch. Nad dva metre od cudzích osôb rúško nemusíte mať.

Hromadné podujatia

– budú sa môcť organizovať športové súťažné podujatia, za stanovených podmienok aj s divákmi.
– v prevádzkach divadelných, filmových, hudobných a iných umeleckých predstavení bude zrušená povinná vzdialenosť 2 metre od seba, nahradí ju šachovnicové sedenie.
– pre umelcov sa ruší povinnosť mať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19

Obchody a služby

  • ruší sa vyhradený čas v obchodoch pre seniorov nad 65 rokov. Povinné sanitárne dni v nedeľu ostávajú pre maloobchodné prevádzky v platnosti.
  • minimálna plocha na jedného zákazníka v prevádzkach – 10 metrov štvorcových. Naďalej platí dodržanie dvojmetrového odstupu zákazníkov, v prípade zariadení verejného stravovania dvojmetrová vzdialenosť stolov od seba.
  • v zariadeniach verejného stravovania sa ruší obmedzenie počtu ľudí sediacich pri jednom stole. Zariadenia verejného stravovania budú môcť mať otvorené aj po 22:00, v súlade s platným všeobecne záväzným nariadením obce.
  • hotely už nebudú musieť dodržiavať 24-hodinový časový odstup medzi ubytovaním klientov do tej istej izby. Ruší sa podmienka pre izbu mať vlastné sociálne zariadenie.
  • môžu sa otvoriť aj vnútorné športoviská pre verejnosť, prírodné aj umelé kúpaliská, wellness centrá vrátane centier v hoteloch, vnútorné priestory ZOO a botanických záhrad, prírodné liečebné kúpele pre všetkých, ostatné doteraz zatvorené prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo (kryokomory, hydromasáže, soľné jaskyne a podobne), ako aj kasína.
  • v taxíkoch bude už môcť byť zapnutá klimatizácia aj pre zákazníka. Ruší sa aj povinná 15-minútová prestávka medzi jazdami. Naďalej sa bude vyžadovať dezinfekcia priestorov vozidla a oddelenie priestoru fóliou bude dobrovoľné.
  • návštevy na všetkých oddeleniach zdravotníckych zariadení za jasne definovaných podmienok
  • môžu sa otvoriť denné stacionáre pre osoby do 62 rokov
Prečítajte si tiež:
Taliansky kňaz skonal. Dal pľúcnu ventiláciu svojmu blížnemu

Hranice

Na územie SR môžu od 2. júna 2020 od 7:00 bez povinnosti domácej a štátnej karantény a bez preukázania sa negatívnym testom, prísť na najviac 48 hodín aj osoby, ktoré sa na území ČR alebo Maďarska zdržiavajú a nemajú tam trvalý či prechodný pobyt.

Na hraniciach sa musia preukázať najmenej dvoma hodnovernými dokladmi (napr. preukaz o zdravotnom poistení, nájomná zmluva, pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce, potvrdenie od zamestnávateľa, list vlastníctva k nehnuteľnosti určenej na bývanie, živnostenský list, potvrdenie o platbe inkasa, potvrdenie o zriadení účtu v banke, poistná zmluva).

Domáca karanténa

Ekaranténa je spustená pre smartfóny s operačným systémom Android a iOS na hraničných priechodoch:

Rakúsko: Petržalka – Berg, Jarovce – Kittsee
ČR:  Drietoma – Starý Hrozenkov, Brodské – Břeclav,  Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bíla Bumbálka
Maďarsko: Čunovo – Rajka, Šahy – Parassapusta, Milhost – Tornyosnémeti
Poľsko: Vyšný Komárnik – Barwinek, Trstená – Chyžné
Ukrajina: Vyšné Nemecké

Aplikáciu ekaranténa si môžu nainštalovať aj osoby, ktoré boli umiestnené v štátnej karanténe a 14-dňovú izoláciu dokončiť v domácom prostredí.

Prečítajte si tiež:
Rezort obrany upravil časový harmonogram, kedy máte ísť na test podľa priezviska
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj MZSR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií