fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od nového roka budú môcť zamestnávatelia uzatvárať so zamestnancami dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

Zavádza sa aj nová odpočítateľná položka pri sezónnej práci v sume minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý bude v roku 2023 vo výške 605,50 eura.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.12.2022 (Webnoviny.sk) – Od 1. januára budúceho roka sa do praxe zavádza nová dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, a to dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.

Zamestnanec, ktorý uzatvorí takúto dohodu, bude v Sociálnej poisťovni poistený súčasne na tri druhy poistenia – nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti.

Dohodára prihlási zamestnávateľ

Tieto poistenia mu vzniknú bez ohľadu na to, či mu dohoda bude zakladať právo na pravidelný alebo nepravidelný príjem. Do Sociálnej poisťovne dohodára prihlási jeho zamestnávateľ. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Od nového roka sa tiež zavádza nová odpočítateľná položka pri sezónnej práci v sume minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý bude v roku 2023 vo výške 605,50 eura.

Základ sa bude aj znižovať

Vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľa na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa bude automaticky znižovať o sumu tejto odpočítateľnej položky, teda v budúcom roku o čiastku 605,50 eura.

Vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie a na invalidné poistenie zamestnanca sa o odpočítateľnú položku znižovať nebude.

Viac k témam: dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, sezónne práce, Trh práce, Zamestnanci, Zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Od nového roka budú môcť zamestnávatelia uzatvárať so zamestnancami dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Väčšina Slovákov by dopriala vyššiu jednorazovú pomoc dôchodcom s najnižšími penziami, ukázal prieskum
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií