fbpx
ODETÍ DO KRÁSY: Publikácia oslavujúca krásu krojov a folklóru je už na pultoch kníhkupectiev

ODETÍ DO KRÁSY: Publikácia oslavujúca krásu krojov a folklóru je už na pultoch kníhkupectiev

Kroje sa nám teraz spájajú najmä s rôznymi slávnosťami či folklórnymi festivalmi, kedysi však boli každodenným odevom našich starých mám. Pracovný, slávnostný či na iné príležitosti. Vyšla nová kniha, ktorej autorka je ich zberateľkou a okrem toho kroje aj šije.

Obrazová publikácia venovaná krojom a folklóru s názvom Odetí do krásy autorky Jany Kucbeľovej a fotografa Petra Brenkusa prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov.

Za účasti autorky ju v stredu večer predstavilo vydavateľstvo Ikar. Do života ju uviedli Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva Star Production, generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner, zbormajsterka Lúčnice Elena Matušová a choreograf Ján Ďurovčík.

Na slávnostnom krste knihy bolo viacero návštevníkov v krojoch, speváci z Lúčnice, choreograf Ján Ďurovčík, významná etnologička Beňušková aj ministerka kultúry Laššáková. Zdroj: kulturno.sk

Po prvý raz vychádza na Slovensku kniha, ktorá okrem dôstojnej prezentácie bohatého kultúrneho dedičstva prináša aj pohľad na skutočnú krásu.

Krásu a farebnosť slovenských krojov, ktoré zozbierala rodáčka z detvianskych lazov Jana Kucbeľová. Jej zbierka obsahuje vzácnosti, ktoré istým spôsobom predstavujú slovenský národný poklad. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil fotograf Peter Brenkus. V knihe okrem zaujímavých historických faktov čitateľ spozná aj príbehy jednotlivých krojov, osudy ich nositeľov či výrobcov.

Publikácia má 19 kapitol

Kniha Odetí do krásy je encyklopedicko-zážitková publikácia prinášajúca dedičstvo našich predkov. Je plná jedinečných fotografií, predstavuje krásu slovenských krojov a poodhalí zabudnuté tajomstvá ich výroby a nosenia. Priblíži slovenské národné dedičstvo mladým aj dospelým. Ponúka viac ako sto krojových variácií na 945 farebných fotografiách ľudovej kultúry z 19 svojráznych oblastí Slovenska:

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.