fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový objav: Odhalenie Alzheimerovej choroby 20 rokov pred jej nástupom

Máte tip? napíšte nám mailom

Tím vedcov vo Washingtone vyvinul krvný test, ktorý dokáže rozpoznať začiatok Alzheimerovej choroby už 20 rokov pred jej začiatkom. Úspešnosť tohto testu na odhalenie Alzheimera je až 94%.

Odhalenie Alzheimervej choroby je dnes možné len vďaka vyšetreniu prostredníctvom magnetickej rezonancie. Toto vyšetrenie je však časovo aj finančne náročné, a práve to spôsobuje pacientom mnohé komplikácie, pričom správne stanovenie ich diagnózy prichádza neskoro. Tento problém by ale mohol vyriešiť krvný test, ktorý dokáže odhaliť Alzheimerovu chorobu už 20 rokov pred jej začiatkom. O jeho úspešnosti a možnostiach informoval 1.augusta tím vedcov z University of Washington.

„S krvným testom by sme mohli mesačne skontrolovať tisíce ľudí, čo znamená, že môžeme prijať nových účastníkov na klinické skúšky. To nám pomôže rýchlejšie nájsť liečbu a mohlo by to mať obrovský vplyv na chorobu a na celé ľudské utrpenie, ktoré s ňou súvisí.  Randall Bateman, hlavný autor výskumu.

Vedci tvrdia, že tento krvný test dokáže zistiť prítomnosť amyloid beta peptidu. V závislosti od jeho hodnoty a analýze krvných výsledkov budú môcť lekári posúdiť riziko výskytu tejto choroby. Zároveň by tento test mohol umožniť identifikovať hladiny hemoglobínu. Práve nízke či príliš vysoké hladiny hemoglobínu sú spojené so zvýšeným rizikom demencie vrátane Alzheimerovej choroby.

Prečítajte si tiež:
Pomocou tejto techniky sa dokážete vymaniť zo zajatia lepiacej pásky! Možno vám to raz zachráni život
Zdroj: unsplash.com

V rámci tohto výskumu vedci sledovali 1 520 pacientov. V kombinácii s ďalšími dvoma rizikovými faktormi ako je vek a genetická variácia APOE4 sa presnosť tohto testu zvýšila na 94%. Výsledky tohto testu zverejnili v časopise Neurology.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií