fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odhalenie najväčšej nelegálnej výrobne cigariet na Slovensku! Falzifikáty údajne prenikli aj na trh, stovky ľudí môžu byť vážne ohrozené na zdraví!

Máte tip? napíšte nám mailom

Kriminálny úrad Finančnej správy SR (FS) spolu s colnými úradmi odhalil najväčšiu nelegálnu výrobňu a distribúciu cigariet na Slovensku. Domnievajú sa, že cigarety prenikli aj na trh a mohli ohroziť zdravie viacerých ľudí. 

Ako informoval František Imecze, prezident FS, v nedeľu pri zásahu bolo v Revúcej zaistených 10,5 milióna kusov falzifikátov cigariet značky Marlboro a šesť ton tabakovej suroviny. Celkový únik na daniach predstavuje asi 5 miliónov eur, čo predstavuje približne pätinu z celkového záchytu tabakových výrobkov za rok 2017. Falošné cigarety boli určené najmä pre nemecký a britský trh, kam ich slovensko-bulharský gang pašoval v náklade drevnej štiepky.

Na zásah sa Finančná správa odhodlala až po polročnom sledovaní. Počas celej akcie boli v úzkej spolupráci s Europolom a OLAF-om. Zadržaní a obvinení boli dvaja Slováci, ktorým hrozí až sedem až dvanásť ročné väzenie.

Výrobňa bola podľa Františka Imreczeho situovaná v bývalých výrobných závodoch. Pri jej zabezpečení si dali skutočne záležať, bola totiž perfektne odizolovaná od okolitého sveta a nečerpala ani elektrickú energiu z verejnej siete. Robotníci fungovali v 3 – mesačných cykloch nepretržite – počas tejto doby nemohli ani raz vyjsť von. Okrem Slovákov sa na výrobe podieľali aj Bulhari, ktorí boli zodpovední za nastavovanie výrobných strojov.

Prečítajte si tiež:
Ako poškodzujú našu tvár mlieko, lepok, cukor či víno? Sledujte a porovnajte si to

Vďaka záchytu sa podarilo ochrániť aj zdravie potenciálnych užívateľov. „Akokoľvek absurdne to vyznieva v súvislosti s cigaretami, keďže ide o nelegálne cigarety, tabaková surovina mohla obsahovať aj látky, ktoré v normálnych cigaretách používané nie sú,“ vysvetlil Imrecze. Vzorky poputujú na expertízu. „Určite sa dostali falošné cigarety aj na trh. Môže to predstavovať ohrozenie zdravia, lebo cigarety neboli vyrábané štandardným spôsobom, ale pre čo najväčší zárobok boli používané rôzne nekvalitné suroviny,“ opísal.

Falzifikáty boli podľa Makóa veľmi kvalitné a laik by ich nerozoznal od originálnych cigariet. Prezident FS v tejto súvislosti uviedol, že prípad neovplyvní priaznivé postavenie Slovenska, ktoré patrí ku krajinám s najnižšími množstvami pašovaných cigariet. Ide tiež o prvý prípad falšovania známej značky na Slovensku, doplnil Imrecze.

 

Zdroj: aktuality.sk

Foto: aktuality.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií