Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odkaz študentom: „Odíďte zo školy a dám vám 100 000!“

Celoživotné motto miliardára a jasný odkaz študentom Petra Thiela zrejme znie: „Ak ste dobrý, nepotrebujete školu“. Podľa neho škola zabíja talent a mladí sa tak nedokážu prejaviť. Preto mu v hlave skrsla zaujímavá myšlienka. Mladým nadaným ľuďom strká do vreciek vlastné peniaze.

O čo ide?

Nadácia Thiel Foundation ponúka pre študentov program, ktorý by mal študentom umožniť oslobodenie sa od oficiálnych inštitúcií, mentorský dohľad a 100 000 dolárov. Nadácia totiž dala dohromady 20 ambicióznych mladých ľudí, z ktorých sa má „zrodiť“ nový Zuckerberg či Bill Gates. Každý člen novovytvoreného spolku miliardára po splnení podmienky vzdať sa školy, tak dostane tučný balík& a odbornú pomoc pri realizácii svojho sna.

Škola vás odrádza od nových vecí

Podľa Thiela odrádza škola študentov od toho, aby skúšali nové veci. Podľa jeho slov sa mladí kvôli škole dokonca aj zadlžujú.

Nič nás nenúti k tomu, aby sme študentov posielali do turnaja, ktorý zruinuje porazených a víťazov urobí konformistov, ale presne toto sa stane, pokiaľ sa nezačneme zaoberať tým, či je stredná, resp. vysoká škola naozaj našou jedinou možnosťou.

Odkaz študentom je jasný. Opustíte školu!

To, ako mladí túto príležitosť a odkaz študentom využijú, je iba na nich. Niektorí, ako napríklad Eden W. Fullová, sa vďaka tejto príležitosti preslávili a stali sa hviezdami. Konkrétne Eden vyrába zariadenia, ktoré prinášajú nenákladnú solárnu energiu a čistú vodu do 15 rozvojových krajín!

Odkaz študentom je jasný. Vykašlite sa na školu!

Niektorí uvideli celkom nové projekty. Napríklad iba 21-ročná Olenka Polak založila myLINGO. Vymyslela appku, vďaka ktorej môže v kine divák pozerať hollywoodsky film v jazyku, ktorý preferuje. Pri tom sa využíva softvér na rozpoznávanie audia.

Harry Gandi, ktorý má 22 rokov zasa prišiel s nápadom, ako monitorovať zdravotný stav prostredníctvom kontaktných šošoviek.

Čo by ste robili, keby nejaký Slovák dal takýto podobný odkaz študentom, ako to urobil tento miliardár? Vzdali by ste sa vysokej školy a vytvárali si vlastné start-upy za tučný balík peňazí a s odborným dozorom?

Nadácia eviduje rekordný záujem. Prišlo jej 2 800 prihlášok, no miest je iba 20.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií