fbpx
Odkiaľ majú žirafy svoje fľaky?

Odkiaľ majú žirafy svoje fľaky?

Vedci sa snažili už pol storočia zistiť odpoveď na túto otázku. Podarilo sa im to tentokrát?

Pred päťdesiatimi rokmi biologička a expertka na žirafy Anne Innis Daggová vypracovala teóriu, podľa ktorej tvary na srstiach žiráf nie sú náhodné. Tvrdí, že ich dedia po rodičoch.

Nezvyčajný vzhľad žirafej srsti, ktorý vyzerá ako popraskaná suchá zem s červenohnedými fľakmi na zlatohnedom podklade, nie je najjednoduchšia vec na skúmanie. Meranie a kvalifikácia týchto drobných rozdielov na zvieratách vo voľnej prírode je riadna výzva. Zvlášť, ak neexistujú žiadne staršie údaje o skúmaní tejto problematiky.

Ale teraz, o polovicu storočia neskôr po Dagginej priekopníckej teórii, nové štúdie potvrdili jej tvrdenia. Prieskum Štátnej univerzity v Pennsylvánii priniesol zistenie, že fľaky, ktorými sú žirafy posiate,  sčasti zdedené po ich matkách, čo pomáha mláďatám prežiť detstvo.

Odkiaľ majú žirafy svoje fľaky?
Zdroj: Sutirta Budiman, unsplash.com

Dožiť sa prvého mesiaca

Medzi rokmi 2012 a 2016 zdokumentoval tím z univerzity 31 párov žirafích matiek druhu Masai s mláďatami v savanách severnej Tanzánie. Následne, pomocou digitálnych fotografií a softvéru pre rozoznávanie vzorov, zanalyzoval rozdiely na ich srsti. Výsledok? Na žirafách, ktoré sú si príbuzné, sa našlo výrazne viac vizuálnych podobností než na tých, ktoré nie sú spojené pokrvným príbuzenstvom.

Ak je teda pravda, že fľaky sú zdedené črty, existujú aj nejaké výhody, ktoré im tieto škvrny poskytujú? Odpoveď na túto otázku si vyžadovala pozorný pohľad výskumného tímu. Ten sa zameral na 258 žirafích mláďat vo voľnej prírode od narodenia až do štyroch mesiacov života.

Jednoznačne sa zistilo, že zvieratá s väčšími a nepravidelnejšími škvrnami mali o 7,5% väčšiu šancu oproti ostatným, že sa dožijú prvého mesiaca života. Vzhľadom na to, že predátori sú hlavnou príčinou úmrtnosti mláďat. Je možné, že ich výzor hrá úlohu aj pri maskovaní.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  ŠOKUJÚCE VIDEO: Krokodíly zaživa stiahnuté z kože kvôli móde
Odkiaľ majú žirafy svoje fľaky?
Zdroj: David Clode, unsplash.com

Kamufláž je jedna z viacerých potenciálnych teórií biológov na otázku, prečo žirafy vyzerajú tak, ako vyzerajú. Fľaky tiež môžu pomáhať nalákať samičky, regulovať telesnú teplotu, alebo je to jednoducho len spôsob, ako sa od seba zvieratá odlišujú.

Zdroj: qz.com

Google+ Linkedin

Autorka je študentkou masmediálnej komunikácie, ktorá sa rada realizuje v oblasti online žurnalistiky. Fascinuje ju umenie v podobe kinematografie, literatúry, muziky a popkultúry. Čitateľom približuje rôzne témy a rada pracuje aj na rozhovoroch so zaujímavými ľuďmi.