Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ódor zrejme poruší tradíciu a nepôjde do Česka, Wlachovský sa vyjadril aj k vojne na Ukrajine (video)

Nový šéf rezortu diplomacie sa stretol s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.

18.5.2023 (SITA.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský chce pestovať dobré vzťahy s našimi spojencami i susedmi. Nový šéf rezortu diplomacie to uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.

Minister doplnil, že už telefonoval so svojimi kolegami z Českej republiky, Rakúska a Poľska. V piatok plánuje cestovať do Prahy, zanedlho by mal navštíviť i Varšavu.

Vojna na Ukrajine

Vyjadril sa, že jednou z jeho tém by mala byť aj strategická komunikácia a boj proti dezinformáciám, ktoré považuje za niečo, čo nás dostalo do situácie, v akej sa dnes nachádzame. „Potrebujeme v tomto smere pridať, potrebujeme veci nastaviť tak, aby pokračovali aj po ukončení nášho mandátu,“ povedal.

Minuloročný 24. február podľa Wlachovského zmenil bezpečnostné nastavenie v Európe. Pozície voči ruskej agresii na Ukrajine sú podľa neho jasné. Uviedol, že chcú spravodlivý mier, ktorý potrestá vinníka a odškodní obeť. Pokračovanie podpory pre Ukrajinu je podľa neho v záujme Slovenska a jeho občanov.

Premiér Ódor uviedol že jeho prvá zahraničná cesta povedie pravdepodobne do Nemecka, nie do Českej republiky, ako býva zvykom. Podotkol ale, že zatiaľ to nie je isté a potrebujú to potvrdiť.

Krátkosť mandátu

Ódor vysvetlil, že vzhľadom na krátkosť jeho mandátu nemá v úmysle absolvovať klasické cesty, ktoré vedú obvykle k prísľubu niekoľkoročnej spolupráce.

Podotkol, že český predseda vlády Petr Fiala by sa mal zúčastniť na konferencii Globsec, ktorá sa zanedlho bude konať v Bratislave, a preto Ódor nepovažuje za efektívne stretávať sa dvakrát v takom krátkom časovom rozpätí. Dodal, že on plánuje pokrývať skôr európske a celosvetové témy, kým minister zahraničných vecí sa bude primárne venovať spojencom i susedom.

Ódor pripomenul náročnosť geopolitickej situácie. Podotkol, že ho teší, že slovenský rezort diplomacie je riadený profesionálne, čo nespája len s personálnou kontinuitou, ale aj s kontinuitou zahranično-politickej orientácie.

„Tým, že sme členmi NATO aj Európskej únie, tak sa tak aj správame a budeme všetky dohody, ktoré Slovenská republika podpísala, ctiť, a zároveň plniť naše záväzky. Chceme byť platným a dobrým členom týchto organizácii,“ uviedol predseda vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Premiér Slovenskej republiky, Úradnícka vláda, Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk – Ódor zrejme poruší tradíciu a nepôjde do Česka, Wlachovský sa vyjadril aj k vojne na Ukrajine (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií