Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odvolaní členovia súdnej rady podajú sťažnosť na Ústavný súd

Vláda vo štvrtok 2. novembra odvolala členov Súdnej rady SR a vymenovala nových.

3.11.2023 (SITA.sk) – Členovia Súdnej rady SR odvolaní vládou Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč podajú sťažnosť voči spôsobu svojho odvolania na ústavný súd. Uviedli to v spoločnom vyhlásení s tým, že svoje odvolanie vzhľadom na vznik novej vlády očakávali.

Podľa vlastných slov však predpokladali, že sa vec udeje korektným spôsobom a budú im oznámené konkrétne dôvody tohto rozhodnutia, ku ktorým sa budú môcť osobne vyjadriť.

Kedy dospeli k záveru?

„K tomuto predpokladu sme dospeli po oboznámení sa s návrhom skupiny 32 poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD, zastúpených advokátskou kanceláriou, v mene ktorej konal súčasný minister obrany Róbert Kaliňák, a ktorým sa v roku 2021 (v čase kedy bola strana Smer-SD v opozícii) domáhali na Ústavnom súde vyslovenia nesúladu s Ústavou SR okrem iného aj ustanovenia o možnosti kedykoľvek odvolať členov Súdnej rady pred uplynutím ich funkčného obdobia,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Porušená transparentnosť aj rešpekt

Hlavným dôvodom návrhu podľa odvolaných členov rady bolo tvrdenie, že ide o neakceptovateľnú úpravu, ktorá likviduje inštitucionálnu a individuálnu nezávislosť členov súdnej rady a ktorá „zavádza disbalanciu ústavnej rovnováhy v rámci ústavného princípu deľby moci, preukazujúcu zámer zmeniť súdnu radu z odborného orgánu na politický orgán“.

„Napriek tomu zástupcovia tej istej politickej strany, ktorá sa medzičasom dostala k moci, uvedené a podľa ich názoru „neústavné ustanovenie“ bez zaváhania po prvýkrát uplatnili. Navyše, bez zachovania aspoň elementárnych pravidiel transparentnosti a rešpektu k výkonu mandátu členov súdnej rady,“ skonštatovali Javorčíková a Bradáč.

Doplnili, že rozhodnutia o svojom odvolaní preto považujú za svojvoľné, ktoré im bránia vo výkone verejnej funkcie v súlade s ústavou.

Vláda vo štvrtok 2. novembra odvolala členov Súdnej rady SR a vymenovala nových. Z pozície členov Súdnej rady kabinet konkrétne odvolal Evu Mišíkovú, Ľudovíta Bradáča a Katarínu Javorčíkovú. Za členov Súdnej rady vymenovali Ľudmilu Joanidisovú, Martina Bezáka a Magdalénu Hromcovú.

Viac k témam: členovia Súdnej rady, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister obrany SR, Odvolanie, Sťažnosť, Súdy, Ústava SR, vláda SR
Zdroj: SITA.sk – Odvolaní členovia súdnej rady podajú sťažnosť na Ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií