fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odvolaný šéf Okresného súdu Bratislava III Fitt nemá záujem vrátiť sa do funkcie, povedal to aj Karasovi

Roman Fitt podľa uznesenia Súdnej rady SR v prípade nevydania spisu, ktorý požadovala Národná kriminálna agentúra postupoval v súlade so zákonom.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.2.2023 (SITA.sk) – Bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III Roman Fitt, ktorého odvolala z funkcie bývalá šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková, po zmene špecializácie súdu na obchodnú agendu už nemá záujem tento súd viesť, keďže on sa profesijne špecializuje na trestné právo.

Uvádza sa to v stanovisku Ministerstva spravodlivosti SR, s tým, že so sudcom ešte minulý týždeň rokoval poverený minister spravodlivosti Viliam Karas.

Postup bol v súlade so zákonom

Súdna rada SR v súvislosti s Fittom v utorok 14. februára konštatovala, že postup sudcov a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III, ktorým odmietli vydať vyšetrovací spis a jeho utajovanú prílohu vo veci kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry ešte v apríli 2022 „bol plne v súlade so zákonom”.

„Minister spravodlivosti opakovane vyjadruje presvedčenie, že Roman Fitt bude prínosom pre trestné súdnictvo a bude vykonávať svoju prácu striktne v zmysle právnych predpisov, a to bez ohľadu na vonkajšie tlaky, ako to preukázal aj pri spornej záležitosti s NAKA,” uvádza sa v stanovisku rezortu spravodlivosti.

Prečítajte si tiež:
Tóth nepríde vypovedať na súd v kauze Kuciak, ako svedka predviedli člena sereďského drogového gangu Weissa

Bývalá ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky Mária Kolíková odvolala predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta v júni 2022. Dôvodom bolo podľa nej „jeho konanie a prístup ako predsedu súdu v čase, keď príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) realizovali na OS Bratislava III úkony k zaisteniu spisu vrátane jeho utajovanej prílohy”.

Utajená príloha spisu

Prezident policajného zboru Štefan Hamran ešte v máji 2022 vysvetlil, že vyšetrovateľ NAKA vedie trestné stíhanie pre podozrenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ktorej členovia môžu manipulovať skutočnosti podstatné pre trestné konanie. Na základe rozsudku súdu, ktorý konštatoval nezrovnalosti v utajenej prílohe spisu týkajúceho sa v tej dobe ešte obvinených kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu a ich údajnej krivej výpovede, preto chcel spis s danou prílohou zaistiť.

Sudkyňa OS BA III, ktorá rozhodovala o väzbe dvojice, podľa policajného prezidenta v apríli minulého roku odmietla spis vydať, preto vyšetrovateľ požiadal o povolenie vykonať prehliadku priestorov súdu. Na druhý deň po dohode s predsedom súdu prišli policajti na súd, príloha však už podľa Hamrana bola odoslaná na Krajskú prokuratúru v Bratislave.

Prečítajte si tiež:
Po novom budú vyplácať finančnú pomoc utečencom úrady práce a sociálnych vecí

Prípad však už vtedy dozorovala na pokyn Generálnej prokuratúry SR Krajská prokuratúra v Košiciach. Podľa šéfa polície z tohoto vyplýva, že utajovaná príloha vyšetrovacieho spisu bola zo strany Okresného súdu Bratislava III úmyselne odovzdaná prokuratúre v čase, keď prebiehali úkony jej zaisťovania vyšetrovateľom.

Viac k témam: Kajucnik, Odvolanie z funkcie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Odvolaný šéf Okresného súdu Bratislava III Fitt nemá záujem vrátiť sa do funkcie, povedal to aj Karasovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií