Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odvolili aj pacienti a zamestnanci prešovskej fakultnej nemocnice, záujem oproti prvému kolu narástol

Hospitalizovaní pacienti aj lekári mohli voliť do prenosnej volebnej schránky na základe hlasovacieho preukazu.

6.4.2024 (SITA.sk) – Do 2. kola volieb prezidenta SR sa zapojili aj pacienti a zamestnanci Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A Reimana v Prešove.

Hospitalizovaní pacienti aj lekári mohli voliť do prenosnej volebnej schránky na základe hlasovacieho preukazu. Oproti prvému kolu záujem o voľby v nemocnici vzrástol.

Prešovská nemocnica patrí vo voľbách prezidenta pod okrsok 32, ktorý sídli na Spojenej škole Tarasa Ševčenka na Sládkovičovej ulici.

Zoznam pacientov

Pred voľbami pripravila zoznam pacientov, ktorí počas týždňa nahlásili záujem o hlasovanie. Bolo na ňom takmer 50 ľudí, nie všetci však už v čase príchodu volebnej komisie boli hospitalizovaní a po prepustení sa mohli zúčastniť na voľbách doma.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Naopak, pribudli aj noví pacienti. V prípade, ak pacient nepochádzal z tohto volebného okrsku, bol podmienkou hlasovania hlasovací preukaz.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Druhé kolo prezidentských volieb na Slovensku 2024 (fotografie)

Keď som išla sem do nemocnice, tak jednou z mojich prvých starostí bolo, aby mi doručili hlasovací preukaz, pretože ja chodím stále voliť. Istý čas som pracovala ako zapisovateľka miestnej volebnej komisie, takže voľby sú pre mňa srdcovou záležitosťou a všetkým ľuďom odporúčam, teraz máte možnosť prejaviť svoju voľbu hlasovaním. Nie vždy máme túto príležitosť,“ uviedla Helena Hajdučinová zo Širokého.

Ísť voliť je najlepšie riešenie

Záujemcovia volili do prenosnej volebnej schránky, s ktorou do nemocnice prišli dve členky volebnej komisie. S urnou potom prechádzali z oddelenia na oddelenie.

O tom, že skončím v nemocnici, som nevedel a nečakal som to. Ale keď sa stalo, tak mi narýchlo pomohli s vybavením hlasovacieho preukazu. Pozrel som si programy oboch pánov a najlepší program, ktorý som zhodnotil, som si vybral. Ísť voliť je totiž najlepšie riešenie,“ skonštatoval Miroslav Hevera. „Vybavila som si preukaz, nebol s tým žiadny problém, pomohli mi z mestského úradu. Chcela som ísť voliť aj napriek tomu, že som chorá a ležím v nemocnici. Papier som mala a zobrala som to tak, že chcem hlasovať. Chodím na každé voľby, pokiaľ môžem. Minule som volila doma,“ priznala Margita Šmídová z Fintíc.

Odvolili aj lekári

Do voľby prezidenta sa okrem pacientov zapojili aj lekári, ktorí o hlasovanie prejavili záujem, no majú celodennú službu. Aj oni museli mať hlasovací preukaz.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v prešovskej nemocnici (fotografie)

Služby sme mali rozpísané dopredu, takže som vedela, že v mojej 24-hodinovej službe to bude práve v deň 2. kola volieb prezidenta, preto som sa na to pripravila. Z dôvodu svojej občianskej aj morálnej povinnosti som bola jednoznačne rozhodnutá voliť, preto som si vybavila hlasovací lístok a volila som počas služby v nemocnici,“ uviedla lekárka neurologického oddelenia prešovskej nemocnice Júlia Segľová.

Nečakaná hospitalizácia

Na nemocničnom lôžku sa ale našlo aj viacero pacientov, ktorí by sa za iných okolností na voľbách zúčastnili, no ich hospitalizácia im v tom napokon zabránila.

Chcela by som voliť a žiaľbohu sa nedá. Bývam síce tu v Prešove, no hlasovací preukaz sa mi nepodarilo vybaviť. Môj hlas tak prepadne. Som sklamaná, lebo som chcela ísť voliť, ale nečakane som sa ocitla v nemocnici,“ skonštatovala Anna Zborovská. „Záujem o voľbu v nemocnici je zatiaľ väčší, ako bol v prvom kole. Kým pred dvoma týždňami sme boli vybavení za dve hodiny, teraz sme tu už dlhšie a sme zhruba v polovici. Zdá sa, že lepšie sa pripravili aj pacienti, ktorí majú vybavené hlasovacie lístky,“ zhrnula pred 13-tou hodinou priebeh volieb členka okrskovej volebnej komisie Dorota Malčeková.

Nárast záujmu potvrdil aj koordinátor organizačno-technického zabezpečenia volieb prezidenta SR v meste Prešov Jozef Smetana, podľa ktorého deň pred prvým kolom volieb evidovali 22 nahlásených pacientov, v druhom kole ich v piatok na obed mali v nemocnici nahlásených už 42. „Išlo o predbežný záujem a finálne počty samozrejme môžu byť trochu iné,“ dodal Smetana.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/druhe-kolo-prezidentskych-volieb-v-nemocnici.mp4

Viac k témam: Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Odvolili aj pacienti a zamestnanci prešovskej fakultnej nemocnice, záujem oproti prvému kolu narástol © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií