fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oficiálny začiatok jesene so sebou priniesol sneh

Máte tip? napíšte nám mailom

23. september je dňom jesennej rovnodennosti. Doteraz boli dni dlhšie ako noci, dvadsiateho tretieho sa tento pomer vyrovnal (slnečný svit trval 12 hodín) a následne sa začínajú noci predlžovať. Zároveň sa začala jeseň, najfarebnejšie, najsychravejšie a pre mnohých aj najdepresívnejšie obdobie roka.

Jeseň má mnoho podôb. Niektorí majú radi jej farebnosť či šuchot lístia pod nohami, šípky alebo gaštany. Babie leto, počas ktorého si síce ráno musíme prehodiť kabátik, ale popoludní si ešte užívame príjemné teploty, sukne aj šaty. Iným vyhovuje, že sa skončili 35-stupňové horúčavy a vzduch v MHD-čke je o niečo znesiteľnejší. Melancholikov zas poteší dážď, fotografov hmlisté, mystické rána. Doma to väčšinou rozvoniava jablkovým koláčom, na ktorom si radi pochutnáme možno už aj zabalení do deky a pohrúžení do filmu so šálkou horúcej kávy alebo čaju.

To je skrátka jeseň.

Studený front, ktorý k nám zavítal počas uplynulého víkendu, so sebou však priniesol výrazné ochladenie aj prvý jesenný sneh. To sa týka najmä hôr, pričom tam teplota klesá pod bod mrazu. Na Chopku sú aktuálne -3 °C a na Lomnickom štíte -7 °C. Na horách sa pritom ešte bude ochladzovať. Teplota by na Lomnickom štíte mala klesať na -12 °C a na Chopku na -7 °C.

Prečítajte si tiež:
Za zrážku je zodpovedný lyžiar idúci zhora. Ovládate Biely kódex?

Počas rána sa dážď na horách od výšky 1400 m n.m. zmenil na sneh. Zatiaľ je na horách len snehový poprašok, meteorológovia ale predpokladajú, že počas dňa bude sneženie pokračovať a môže sa vytvoriť súvislá snehová pokrývka aj okolo 10 centimetrov. Hranica sneženia bude počas dňa klesať na 1200 m n.m. a snežiť bude naďalej.

Mimochodom, presne o tri mesiace sú Vianoce. Kiežby sme ich mali biele!

Chopok. Zdroj: imeteo.sk
Chata pod Chlebom. Zdroj: imeteo.sk
Skalnaté pleso. Zdroj: imeteo.sk
Konský Grúň. Zdroj: imeteo.sk

Zdroj, foto: https://www.imeteo.sk/clanok/foto-na-horach-zacalo-snezit-snezit-bude-od-1200-m-n-m

Titulná fotografia: Chopok, zdroj: imeteo.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií