Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ohrozené živočíchy očami fotografa. TIETO druhy už možno neuvidíte

Zaujímate sa nielen o domácich miláčikov, ale aj o voľne žijúce zvieratá? Pozrite sa na fotky, ktoré zachytávajú ohrozené živočíchy.

V súčasnosti je v spoločnosti rozšírený trend myslieť ekologicky, čím sa mnohé aktivity firiem sústreďujú na zavádzanie inovácií, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Nanešťastie hospodárenie organizácií a podnikateľských subjektov v minulosti spôsobilo, že viaceré druhy živočíchov už v budúcnosti nemusíme uvidieť.

Mnohé voľne žijúce tvory sa tak pridali na akúsi nechcenú listinu ohrozených živočíchov, kedy im už hrozí absolútne vyhynutie. Okrem vyrubovania pralesov, a tým skracovania ich prirodzeného prostredia, sú na vine tiež pytliaci.

View this post on Instagram

A panther chameleon at the @lincolnchildrenszoo. Over time, chameleons’ five toes have evolved into a fused pair of two and three, leaving feet that are perfect for clutching onto the branches they live on. Their eyes move independently from one another, allowing a 360 degree view of the world around them. Chameleons are very territorial, living in isolation with the exception of mating. If two males cross paths, it’s common for them to have a standoff wherein they both change colors and make themselves appear larger by inflating their bodies. Usually, these displays end with one of the two backing down, and changing into a dark, dull color. Chameleons change colors depending on mood, light and temperature. It’s a common misconception that chameleons can change into any color under the sun. Species are born with a certain range of colors and are unable to stray from those. Panther chameleons have been known to exhibit some of the most vibrant variations. To see a video of this chameleon, check out @natgeo! . . #pantherchameleon #reptiles #herps #chameleon #natgeo #photoark

A post shared by Joel Sartore- Photo Ark (@joelsartore) on

Životy ohrozených živočíchov nie sú ľahostajné ani fotografovi menom Joel Sartore, informuje portál Topdesat.sk. Medzi jeho záľubu patrí cestovanie a rozhodol sa, že sa bude venovať aj otázke ohrozených živočíchov. Do roku 2005 bol Joel bežným fotografom pracujúcim pre National Geographic. No po tom, čo jeho žene zistili rakovinu, z ktorej sa, našťastie, vyliečila, začal Joel nazerať na život úplne inak. Chcel sa k životu postaviť zodpovedne a tiež tak prostredníctvom fotografií motivovať ľudí k tomu, aby mysleli nielen na ľudské, ale aj na zvieracie životy.

Joel túži po tom, aby si vytvoril zbierku fotografií všetkých ohrozených živočíchov po celom svete, o ktoré sa momentálne ľudia starajú. Zatiaľ sa mu podarilo vyfotiť až 9000 druhov a stále chce v tejto činnosti pokračovať.

Za účelom zvýšenia povedomia o ohrozenosti týchto zvierat sa fotograf rozhodol šíriť túto tému ako speaker na vystúpeniach. Jeho činnosť a prirodzený záujem sa stretol s veľkým nadšením, vďaka čomu ho podporil aj samotný kanál National Geographic.

Otázka vyhynutia zvierat na našej planéte sa dotýka každého jedného človeka. Hoci väčšina z nás nemá na túto udalosť adekvátny dosah, vždy si môžeme vybrať, či uprednostníme napríklad už mrazeného kapra pred tým živým. Ak vás zaujíma, ktoré zvieratá sú ohrozené, pozrite sa na nasledujúce fotografie, ktoré Joel zhotovil pri svojom cestovaní.

Ohrozené živočíchy z pohľadu fotografa

View this post on Instagram

This is Halsey, an albino North American porcupine that was rescued by @NEwildliferehab after she was hit by a car in central Nebraska. After months of intensive rehabilitation she has completely recovered, other than one incisor tooth that will not grow back. Rodents like the porcupine have incisors that grow constantly over their lifetimes, and they must be perfectly aligned for wear. For this reason Halsey cannot be re-released into the wild as she must have her teeth trimmed at regular intervals. So, she now serves as a wildlife ambassador. Halsey was an adult when she came into rehab, so she is at least 5 years old now. Porcupines can live up to 30 years, making them one of the longest-lived animals in the rodent family. Halsey is extremely curious, and takes joy in causing trouble. According to her caretakers, she is an escape artist and uses her freedom to climb shelves, knock things down, and turn on faucets! North American porcupines have more than 30,000 quills on their body. Although they cannot shoot their quills, they are an effective defense against many predators. In addition to the quills, porcupines have a strong odor (akin to human body odor), that helps to warn predators. North American porcupines face widespread persecution by humans, who consider them pests for chewing on trees, garden tools, and plywood. Intentional killing by humans and fatalities caused by automobiles are large factors in annual mortality. @NEwildliferehab is an organization dedicated to the rescue and rehabilitation of native wildlife for return to the wild, and to educating people everywhere about how to live in harmony with wildlife. Each year they rehabilitate over 5,000 wild animals from more than 70 species.

A post shared by Joel Sartore- Photo Ark (@joelsartore) on

View this post on Instagram

Though limon giant glass frogs like this one at @ZooATL are the largest of their related species, they actually only reach about 3.7 cm in length. They require humid environments and are extremely difficult to spot among the dense vegetation of Nicaragua, Costa Rica, Panama and Colombia. They have extensively webbed toes, prominent nostrils, and grey, forward facing eyes with horizontal pupils and black reticulations. Since the invasion of the chytrid fungus in Central America, this and many other amphibian species populations have begun to decline. Thankfully, there are currently many breeding and conservation programs in action to help save them. . . #limongiantglassfrog #frogs #eyes #hypnotoad #strangeanimals #weirdnature #nature #conservation #biodiversity #animalfacts #wildlife #wildlifephotography #natgeo #savetogether #photoark

A post shared by Joel Sartore- Photo Ark (@joelsartore) on

Zdroj titulnej foto: instagram.com/Joel Sartone

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií