Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudstvo zahubilo až 60 % živočíchov. Hoax alebo pravda?

Medzi často diskutované témy patria okrem globálneho otepľovania aj ohrozené druhy živočíchov. Aký je momentálny stav na našej planéte?

Internetové média obletela nesprávne interpretovaná informácia, že od roku 1970 ľudské konanie dokázalo zahubiť až 60 % živočíchov. Tím spoločnosti Living Planet Index vychádzal pri uvádzaní tejto správy z predošlých realizovaných štúdií. Z nich následne získali informácie, v ktorých výskumníci zisťovali veľkosť populácie zvierat.

A to vďaka využitiu satelitov a kamier, čím tím vďaka tejto technike určil odhad vyhubenia zvierat pre 16 700 populácií plazov, vtákov, cicavcov a iných druhov. Nakoniec sa zistilo, že v rozmedzí od roku 1970 do roku 2014 sa množstvo populácie stavovcov v priemere zmenšilo až o 60 %. Čo je ale celkom odlišné tvrdenie od výroku, že ľudia zahubili 60 % zvierat.

Ako to vyzerá v praxi

Autori v správe uvádzajú, že nejde o sčítanie všetkých živočíchov, ktoré voľne žijú v prírode, ale ide o to, ako sa zmenila veľkosť populácie zvierat. Pre pochopenie uvádzame nasledujúci príklad. Predstavte si, že existujú tri populácie. Prvú tvorí 5000 levov, druhú 500 tigrov a tretiu 50 medveďov.

O niekoľko desaťročí neskôr, napríklad o štyri, ubudlo 500 levov a momentálne máme už len 100 tigrov a 5 medveďov. Výskyt týchto populácií sa zmenšil o 10 %, 80 % a 90 %. Takže v priemere populácia sa znížila o tých 60 %. Ale celkový počet existujúcich zvierat klesol z 5550 na 4605, a to je o 17 %. Preto nie je vhodné povedať, že ľudia zabili 60 % živočíšnych druhov zvierat.

ohrozené živočíchy
Medzi ohrozené druhy zvierat patria aj medvede. Zdroj: pixabay.com

Obavy ľudstva sú na mieste, keď si myslíme, že na svete zostalo aj tak veľa stavovcov. Momentálne existuje 63 000 druhov, ale bezstavovcov, akým je hmyz, červy či medúzy, je až niekoľko miliónov druhov. Čo sa týka jednotlivých druhov, tak levy nie sú extrémne ohrozené, čo sa, bohužiaľ, nedá povedať o tigroch a medveďoch. Nanešťastie, minimálne tretina obojživelníkov je vystavená riziku vyhynutia kvôli zmenám v klíme.

V ohrození sú aj bezstavovce, najmä hmyz, a to aj v lesných porastoch, ktoré sú človekom absolútne nedotknuté. Kritický stav je aj pod hladinou mora, kde sa v oblasti Veľkého bariérového útesu od roku 2016 stratila polovica koralov.

Zdroj theatlantic
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií