Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Okresný súd v Žiline začal prejednávať kauzu Fatima, Jankovská na pojednávanie neprišla

V prípade vydierania Michala Vidu je obvinený aj Peter Vasko a Róbert Krajmer.

2.11.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 2. novembra, 10:39

Okresný súd Žilina vo štvrtok začal prejednávať kauzu Fatima, kde obžalobe čelí aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Tá na súd do Žiliny neprišla, ale súhlasila s pojednávaním v jej neprítomnosti.

V prípade vydierania Michala Vidu, ktorý v minulosti patril k zločineckej skupine sýkorovcov, je obvinený aj jej svat Peter Vasko a bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Róbert Krajmer. Obaja na štvrtkový súd do Žiliny prišli. Peter Vasko zotrval v pojednávacej miestnosti len pár minút a súhlasil s pokračovaním pojednávania bez jeho prítomnosti.

Vydieranie a marenie spravodlivosti

Kauza Fatima sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, jej svata Petra Vaska a ďalších ľudí. V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že dvojica obvinených sa mu vyhrážala dlhoročným väzením.

Na štvrtkovom pojednávaní prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa prečítal obžalobu, v ktorej Jankovskú a jej svata viní zo zločinu vydierania a Krajmera zo zločinu marenia spravodlivosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Rozpor s Trestným poriadkom

Obžaloba je podaná v rozpore s Trestným poriadkom, pretože prípravné konanie neprebehlo v súlade s Trestným poriadkom,“ vyhlásil Jankovskej obhajca Peter Erdös.

Upozornil, že jeho klientke nebolo umožnené zoznámiť sa s vyšetrovacím spisom. Preštudovanie vyšetrovacieho spisu je podľa jeho slov základným právom jeho klientky.

Kauzu Fatima začal vlani pojednávať Okresný súd v Trnave, ktorý vo veci na niekoľkých pojednávaniach vykonával aj dokazovanie. Monika Jankovská uspela so svojou ústavnou sťažnosťou, keď Ústavný súd SR v marci tohto roku skonštatoval, že Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva. Na základe nového rozhodnutia Najvyššieho súdu SR bola vec pridelená žilinskému súdu a dokazovanie tak bude musieť byť vykonané odznovu.

Viac k témam: Kauza Fatima, Súdny proces, Sýkorovci
Zdroj: SITA.sk – Okresný súd v Žiline začal prejednávať kauzu Fatima, Jankovská na pojednávanie neprišla © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií