Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Olympijské hry sú preložené. V Japonsku vládne sklamanie.

Olympijské hry v Tokiu, ktoré sa mali konať v lete, sú oficiálne zrušené. Japonský premiér uistil športových fanúšikov, že sa uskutočnia v náhradnom termíne, najneskôr v lete 2021.

Prípravy na olympijské hry v Japonsku počas posledných týždňov vrcholili. Hodiny, ktoré odpočítavali čas do začiatku hier, sa zastavili len 122 dní pre vypršaním času. Hodiny sa opäť rozbehnú hneď, ako padne definitívne rozhodnutie, kedy sa „náhradná“ olympiáda uskutoční.

V Japonsku po tomto rozhodnutí zavládlo sklamanie, ale aj istá úľava. Ľudia žili posledné týždne v neistote. Koronavírus síce Japonsko nezasiahol takou silou, ako iné krajiny, ale práve olympiáda by mohla šírenie vírusu podporiť.

Na presunutí hier sa dohodli japonský premiér Shinzo Abe a prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Obaja sa zhodli, že v tejto situácii je to to najlepšie riešenie.

„Dohodli sme sa, že preloženie bude tým najlepším spôsobom, ako zaručiť, aby boli súťažiaci v čo najlepšej forme, a aby boli diváci v bezpečí.“

Japonsko už do organizácie hier investovalo približne 13 miliárd eur. Na športovej udalosti roka sa malo zúčastniť 11 000 športovcov z 206 krajín sveta. Olympiáda sa mala konať toto leto, od 24. júla do 9. augusta. Predpokladá sa, že náhradný termín bude v podobnom dátume na budúci rok. 14 spoločností, ktoré sú hlavnými partnermi olympiády vyhlásilo, že sa na ich spolupráci nič nemení. Pre miestnych organizátorov, vlastníkov hotelov a reštaurácií môže presunutie znamenať veľký problém.

Kde sa nachádza olympijský oheň?

Symbolom olympijských hier je už tradične olympijské svetlo, ktoré putuje z hory Olymp v Grécku až do krajiny, kde sa konajú hry. Oheň už z Grécka vycestoval, počas nasledujúceho roka ostane v Japonsku a stane sa pomyselným svetlom na konci tunela. Bude nádejou, že kríza, ktorú spôsobil koronavírus, sa čoskoro skončí.

Čo na zmenu termínu hovoria športovci?

Pre mnohých športovcov môže ročný odklad olympiády znamenať stratu šance na dobrý výsledok. 38-ročná švédska triatlonistka Nicala Spirig, ktorá získala olympijské zlato v Londýne, pripustila, že zvažuje svoju účasť. Podobne uvažuje aj slovenský chodec Matej Tóth, ktorý pripustil, že na olympiádu možno nepôjde a ukončí kariéru. Iní športovci presunutie naopak vítajú. Získaný čas im pomôže zlepšiť svoju kondíciu a vyliečiť sa zo zranení.

Zdroj Guardian Daily mail Facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií