fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ombudsman odporúča Ukrajincom žijúcim pod ruskou okupáciou, aby z bezpečnostných dôvodov prijali ruské pasy

Ombudsman Dmytro Lubinec predpokladá, že všetkých Ukrajincov, ktorí odmietnu ruský pas, zatknú.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.5.2023 (SITA.sk) – Ukrajinci žijúci pod ruskou okupáciou by mali z bezpečnostných dôvodov prijať ruské pasy, odporučil ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Ako uviedol pre ukrajinské médiá, je to rozhodnutie, ktoré im umožní prežiť. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Chápeme, že sa to deje pod tlakom, pod fyzickým tlakom. Takže si vezmite pas, prežite a počkajte, kým oslobodíme toto územie,“ vyjadril sa ombudsman.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Občania, ktorí získajú ruský pas, podľa neho „budú môcť tento pas oficiálne opustiť a vrátiť sa do normálneho života“, keď Ukrajina získa späť svoje územia.

Lubinec tiež uviedol, že dekrét, ktorý podpísal ruský prezident Vladimir Putin, o deportácii obyvateľov z dočasne okupovaných území Ukrajiny, ktorí nemajú ruské občianstvo, „nie je zameraný na deportácie Ukrajincov“, ale na „legalizáciu nútenej pasportizácie na územiach pod ruskou okupáciou“.

Ombudsman predpokladá, že všetkých Ukrajincov, ktorí odmietnu ruský pas, zatknú. „Toto bude tvoriť samostatnú kategóriu civilných rukojemníkov, ktorých bude Ruská federácia držať v zajatí, buď uväznených na svojom území alebo na dočasne okupovanom území Ukrajiny“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Duch ukrajinského ľudu nebude zlomený a krajina získa späť svoje mestá, vyhlásil prezident Zelenskyj (video)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ombudsman odporúča Ukrajincom žijúcim pod ruskou okupáciou, aby z bezpečnostných dôvodov prijali ruské pasy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií