Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Operácia samého seba? Títo traja ľudia to dokázali a zachránili si život 

Cisársky rez, operácia slepého čreva alebo vrátenie čriev do brušnej dutiny. Títo ľudia doslova zobrali svoj život do vlastných rúk. 

Operácia slepého čreva

27-ročný lekárnik Rozogov v Antarktíde slúžil aj ako meteorológ a šoféroval prieskumné vozidlo. Hoci vedel, že má apendicídu (zápal slepého čreva), spočiatku svoj stav tajil a dokonca sa na kolegov usmieval.

„Prečo strašiť svojich priateľov? Kto by mi pomohol? Polárni prieskumníci sa s medicínou dostali do kontaktu nanajvýš v zubárskom kresle,“ cituje časopis BMJ zápisky z lekárovho denníka.

Žiadne lieky ani chladivé obklady  nezaberali. Bolesť stále pretrvávala a aj sa stupňovala. Bol rok 1961, blížila sa polárna noc a transport pre snehové búrky neprichádzal do úvahy.

„Existuje jediné možné východisko – operovať samého seba. Je to takmer nemožné, no nemôžem si len tak založiť ruky a vzdať sa.“

Operácia sa začala o druhej v noci. Dvaja kolegovia mu podávali nástroje a držali zrkadlo pri miestach, na ktoré si lekár a pacient v jednej osobe nedovidel.

Po lokálnej anestézii si Rozogov urobil na bruchu približne desať centimetrov dlhý rez.

Zdroj: bbc.com / Vladislav Rogozov

„Pracoval som bez rukavíc. Bolo ťažké vidieť. Zrkadlo mi pomáhalo, ale aj zavadzalo – a napokon, ukazuje veci opačne. Spoliehal som sa najmä na hmat,“ píše lekár v denníku.

Rozogov si v dôsledku nepriaznivých podmienok na operáciu nechtiac zarezal do čreva, neskôr ho musel aj zašiť.

Po polhodine naňho začali prichádzať mdloby. „Bol som stále slabší a slabší, hlava sa mi začala točiť,“ približuje situáciu. Každých päť minút oddychoval.

Napokon sa mu na slepom čreve podarilo nájsť zapálený červovitý výbežok. Tmavočervená škvrna bola dôkazom, že operáciu podstúpil na poslednú chvíľu. Apendix by o pár hodín praskol a Rozogov by zomrel na otravu krvi.

Operácia bola úspešná, trvala približne hodinu a pol. Po piatich dňoch lekárovi klesla horúčka a o týždeň neskôr si už mohol vybrať stehy. O dva týždne sa vrátil do služby.

Cisársky rez a  záchrana dieťaťa

Rozogov nebol jediný, kto operoval sám seba.

Štyridsaťročná žena pochádzajúca z dedinky pri Mexiku bez akéhokoľvek medicínskeho vzdelania si totiž sama dokázala úspešne urobiť cisársky rez.

Osemnásobná matka odvážnym činom zachránila seba aj svoje dieťa. Udalosti z marca v roku 2000 zachytáva prípadová štúdia v časopise International journal of gynaecology and obstetrics. Podľa autorov textu ide o unikát, ktorý nemá v odbornej literatúre obdoby.

Inés Ramírez Pérezová bola tehotná so svojím deviatym dieťaťom. Keď začala rodiť, nablízku nebol nikto, kto by jej dokázal pomôcť. Celé hodiny sa jej nedarilo dieťa pretlačiť cez pôrodné cesty. Nechcela, aby sa opakovala nešťastná udalosť spred dvoch rokov, keď za podobných okolností prišla o svoje dieťa.

Rozhodla sa, že tentokrát zoberie osud dieťaťa do vlastných rúk a vykoná operáciu.

Zdroj: bbc.com

„Vrodený materinský inštinkt na zachovanie potomstva môže viesť k tomu, že matka neberie do úvahy vlastnú bezpečnosť a dokonca ani svoj vlastný život,“ písali lekári v štúdii.

Vypila tri silné alkoholické nápoje. Zobrala do rúk kuchynský nôž a na tretí pokus otvorila brušnú dutinu. „Použila svoje zručnosti zo zabíjania zvierat.“

Zákrok trval hodinu a novorodený chlapec sa okamžite nadýchol.

Po zákroku jedno zo starších detí išlo zavolať miestnu sestričku. Sestra vrátila do brušnej dutiny vnútornosti a rany stiahla obyčajnou ihlou a bavlnenou niťou. Až potom bolo možné Pérezovú prepraviť do najbližšej nemocnice vzdialenej osem hodín autom. Hoci potrebovala intenzívnu starostlivosť, zotavila sa za desať dní.

Sám seba operoval viackrát

Pre ruského lekára a matku z Mexika bola samooperácia otázkou života a smrti. No v histórii medicíny sa nájdu aj lekári, ktorí si do tela zarezali z omnoho zvláštnejších pohnútok.

Šesťdesiatročný doktor Evan O’Neill Kane si dal v roku 1921 lokálnu anestéziu a v obklopení nemocničného personálu začal rezať. Chcel zistiť ako vníma operáciu slepého čreva pacient a či by bolo možné namiesto celkovej anestézie umŕtvovať iba okolie rany. Celý zákrok trval 30 minút.

Príliš sa nahol dopredu a z otvoru mu vypadli črevá. V tom čase sa totiž rezy robili omnoho väčšie, než je zvykom dnes. Lekár si napchal črevá späť do brucha, akoby sa nič nestalo. Nebolo to prvý ani poslednýkrát, čo Kane operoval sám seba.

V minulosti si už sám amputoval infikovaný prst. Neskôr po úspešnej operácii slepého čreva si trúfol aj na brušnú prietrž.

Zomrel na zápal pľúc niekoľko mesiacov po zákroku.

Zdroje: bbc.com / Sara Lentatiprimar.sme.sk / Zuzana Matakovskáhistorychannel.com 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií