fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oponent Kremľa prirovnal proces s ním k stalinskej ére. Svoje vyjadrenia neľutujem a som na to hrdý, povedal

Vladimir Kara-Murza je novinár a prominentný odporca ruskej vlády. V minulosti prežil dva pokusy o otrávenie, z ktorých obvinil Kremeľ.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.4.2023 (SITA.sk) – Uväznený predstaviteľ ruskej opozície Vladimir Kara-Murza mladší označil súdne konanie voči nemu za praktiky stalinskej éry a prirovnal ich k procesom, ktoré viedli k odsúdeniu mnohých jeho krajanov na trest odňatia slobody alebo v horších prípadoch trest smrti.

Obvinenie z vlastizrady

Konanie voči aktivistovi Kara-Murzovi začali pred rokom. Ruské úrady to vtedy odôvodnili údajným šírením falošných informácií o ruských ozbrojených silách. Čelí tiež obvineniu z vlastizrady.

Rusko krátko po začatí invázie na Ukrajinu prijalo zákon, ktorý kriminalizuje šírenie falošných informácií o ozbrojených silách, čím sa snaží kontrolovať naratív okolo operácie. Za porušenie zákona hrozí až 15 rokov väzenia.

Nič neľutuje a je na seba hrdý

Kara-Murza je novinár a prominentný odporca ruskej vlády. V minulosti prežil dva pokusy o otrávenie, z ktorých obvinil Kremeľ. Na moskovskom súde v pondelok uviedol, že miera neprehľadnosti obvinení voči nemu prekonala aj procesy so sovietskymi disidentmi v 60. a 70. rokoch a jazyk, ktorý voči nemu používajú, pripomína 30. roky, keď sovietskych občanov zatýkali a odsudzovali na základe vykonštruovaných obvinení.

Prečítajte si tiež:
Rusko údajne plánuje v januári nariadiť mobilizáciu pre pol milióna brancov, podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu

Povedal, že je hrdý na svoje verejné vyhlásenia. „Nielenže ich neľutujem, som na to hrdý,“ povedal a dodal, že sa teší na deň, keď budú tí, ktorí rozpútali a vedú vojnu na Ukrajine, vyhlásení za zločincov.

Kara-Murza bol v minulosti spolupracovníkom zosnulého opozičného politika Borisa Nemcova a oligarchu Michaila Chodorkovského, z ktorého sa stal disident. Toho v rokoch 2015 a 2017 tiež hospitalizovali s príznakmi otravy.

Viac k témam: Ruská opozícia, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Oponent Kremľa prirovnal proces s ním k stalinskej ére. Svoje vyjadrenia neľutujem a som na to hrdý, povedal © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií