Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Opozícia v Poľsku je pripravená zostaviť vládu, za premiéra navrhuje Donalda Tuska

Poľská opozícia svoje rozhodnutie ohlásila krátko predtým, ako prezident krajiny Andrzej Duda začal dvojdňové konzultácie s predsedami strán.

24.10.2023 (SITA.sk) – Lídri poľských opozičných strán, ktoré spoločne získali väčšinu hlasov v nedávnych parlamentných voľbách, v utorok oznámili, že ich kandidátom na post predsedu vlády je šéf najväčšej opozičnej strany Donald Tusk.

Rozhodnutie poľskej opozície

„Sme pripravení vytvoriť vládu,“ povedal líder Občianskej platformy Tusk, ktorý je bývalým poľským premiérom a pôsobil aj vo funkcii predsedu Európskej rady.

Poľská opozícia svoje rozhodnutie ohlásila krátko predtým, ako prezident krajiny Andrzej Duda začal dvojdňové konzultácie s predsedami strán, ktoré získali kreslá v novom parlamente.

Ako prvého Duda prijal premiéra Mateusza Morawieckeho a ďalších predstaviteľov konzervatívnej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS).

Obnovenie demokratických štandardov

Opozičné strany, ktoré dohromady dostali najviac hlasov, v predvolebnej kampani sľubovali obnovenie demokratických štandardov a vzťahov s Európskou úniou, ktoré sa zhoršili počas ôsmich rokov vlády PiS.

Opozícia spolu získala 54 percent hlasov a v 460-člennom poľskom Sejme, čiže dolnej komore parlamentu, bude mať pohodlnú väčšinu 248 kresiel.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Poľsku, poľský premiér, Poľský prezident
Zdroj: SITA.sk – Opozícia v Poľsku je pripravená zostaviť vládu, za premiéra navrhuje Donalda Tuska © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií