Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Opoziční poslanci sa po tretíkrát pokúsia zvolať mimoriadny ústavnoprávny výbor k prevereniu konania Šutaja Eštoka

Dôvodom sú podozrenia z porušenia zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

17.11.2023 (SITA.sk) – Opoziční poslanci sa po tretíkrát pokúsia zvolať mimoriadny Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR k prevereniu konania ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD).

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Dôvodom sú podozrenia z porušenia zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti zo strany ministra. Ako ďalej informoval poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (Občianska konzervatívna strana, zvolený na kandidátke strany Sloboda a Solidarita) ide o personálne rozkazy, ktorými minister na sklonku októbra dočasne pozbavil výkonu štátnej služby príslušníkov Policajného zboru okolo Jána Čurillu, a tiež o personálny rozkaz týkajúci sa prvého viceprezidenta PZ Branka Kišša.

Šutaj Eštok by mal byť na výbor prizvaný, o konaní výboru by tiež mala byť informovaná predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti Zuzana Dlugošová a advokát dotknutých policajtov Peter Kubina. Pod ďalší návrh na zvolanie výboru sa okrem Dostála podpísali poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) a poslanci Rastislav Krátky (hnutie Slovensko) a Branislav Vančo (Progresívne Slovensko).

Poslanci a poslankyne sa v posledných týždňoch už dvakrát pokúsili začať schôdzu ústavnoprávneho výboru, no v oboch prípadoch výbor nebol uznášaniaschopný. Ani raz naň totiž neprišli koaliční poslanci. Dostál to po druhom neúspešnom pokuse označil za obštrukciu.

Viac k témam: Čurillovci, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister vnútra SR, viceprezident Policajného zboru SR
Zdroj: SITA.sk – Opoziční poslanci sa po tretíkrát pokúsia zvolať mimoriadny ústavnoprávny výbor k prevereniu konania Šutaja Eštoka © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií