fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Optická ilúzia, ktorá vám domotá mozog. Uhádnete, akej farby sú guličky?

Máte tip? napíšte nám mailom

Optické ilúzie sú pravým dôkazom, ako rýchlo a jednoducho je možné oklamať naše zmysly. Z času na čas sa objaví nejaký obrázok, ktorý rozprúdi vášnivé diskusie. Naposledy to vyhrali tieto guličky.

Obrázok dal dokopy americký profesor David Novick z texaskej univerzity. Verejnosti sa pýta prostú otázku – akej farby sú guličky?

Pri prvom pohľade sa zdá, že prevažujú tri farby, zelená, červená a modrá. Rovnaké sú aj línie, ktoré ich obkolesujú. Ale skúste sa pozrieť lepšie.

Všimli ste si, že každú guličku pretínajú čiary jednej farby? A práve tie im dodávajú rozličné farebné tóny.

V skutočnosti sú všetky guličky bledohnedé. 

Efekt je zosilnený, keď je obraz menší, preto najväčšie farebné rozdiely možno vidieť na smartfónoch. Keď si však obrázok otvoríte na väčšej ploche, farebný tón bude menej výrazný.

Prečítajte si tiež:
Toto ani nemôže byť pravda! Po deviatich rokoch našli stratený zásnubný prsteň

Obrázok je aj vedecky vysvetlený – sme oklamaní ilúziou, pretože naše mozgy nielen spracovávajú farby individuálne, ale aj v kontexte okolitých farieb.

Pokiaľ vás to baví a máte chuť na ďalšie dokonalé optické ilúzie, odporúčame pozrieť tie, ktoré odzrkadlia váš vnútorný (ne)pokoj, po ktorých sa vám zlepší zrak, alebo skúste nájsť všetky tváre, či psa.

Zdroj: iflscience.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií