fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Orbán sa vraj vyhráža vetovaním predĺženia sankcií voči Rusku, ide o nabúravanie úmyslov Európskej únie

Jedným z dôvodov Orbánovho postoja je, že Maďarsko chce, aby boli zo zoznamu vyškrtnuté štyri osoby.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.2.2023 (SITA.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyhráža vetovaním predĺženia sankcií Európskej únie voči Rusku, ktoré sa musia obnovovať každých šesť mesiacov. Referuje o tom web Politico s odvolaním sa na troch nemenovaných diplomatov oboznámených s touto záležitosťou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jedným z dôvodov Orbánovho postoja je, že Maďarsko chce, aby boli zo zoznamu vyškrtnuté štyri osoby. Maďarsko je tiež proti návrhu, ktorý podporili všetky ostatné členské štáty, predĺžiť obdobie predĺženia zo šiestich na 12 mesiacov, čo by Budapešti poskytlo menej príležitostí na „nabúravanie“ úmyslov EÚ, dodáva Politico.

EÚ je blízko k prijatiu desiateho balíka sankcií voči Rusku. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen minulý týždeň informovala, že navrhovaný balík zahŕňa zákaz exportu s cieľom pripraviť ruské hospodárstvo o kritické technológie a priemyselný tovar, tak aby sa nedali získať cez tretie krajiny.

Patria tam napríklad kľúčové tovary ako elektronika, špecializované vozidlá, súčiastky strojov, náhradné diely pre nákladné autá a prúdové motory či tovar pre stavebný sektor, ktorý môže byť nasmerovaný do ruskej armády, ako sú antény alebo žeriavy. Sankcie sa tiež majú dotknúť obmedzenia vývozu tovarov dvojakého použitia a pokročilých technológií.

Prečítajte si tiež:
Nórska princezná Märtha Louise sa vzdala oficiálnych povinností, rozhodnutie sa týka aj roly jej snúbenca

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Orbán sa vraj vyhráža vetovaním predĺženia sankcií voči Rusku, ide o nabúravanie úmyslov Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií