Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Organizátori Eurovízie zakázali na súťaži vlajku Európskej únie, komisia žiada vysvetlenie

Víťazom 68. ročníka Eurovízie sa stal švajčiarsky spevák Nemo s jeho skladbou The Code.

13.5.2024 (SITA.sk) – Európska komisia požaduje od organizátorov pesničkovej súťaže Eurovízia vysvetlenie zákazu vlajky Európskej únie (EÚ) počas finálového večera. Hoci v súťaži Únia ako taká nesúťažila, mnohé jej členské štáty áno a vlajka EÚ je často vnímaná ako zjednocovací prvok.

Žiadne informácie

Pred sobotňajším finále hovorca Európskej vysielacej únie (EBU), ktorá reláciu organizuje, uviedol, že držitelia vstupeniek môžu priniesť a vyvesiť iba vlajky reprezentujúce zúčastnené krajiny, ako aj vlajku dúhovej farby, ktorá je symbolom pre LGBTQ+ komunity.

Komisia uviedla, že plánuje mať s organizátormi ohľadom zákazu „veľmi živú diskusiu“. Jej hovorca Eric Mamer vysvetlil, že „v tomto momente nemá od organizátorov žiadne informácie o motivácii odmietnutia európskej vlajky počas podujatia“.

Súťaž plná kontroverzií

Krok však zjavne nahneval podpredsedu Európskej komisie Margaritisa Schinasa, ktorý v tejto veci hovoril s EBU, ktorá súťaž organizuje. „Určite povzbudzujeme EBU, aby uznala, že ide o chybu,“ povedal Mamer.

Tohtoročná Eurovízia je pritom plná kontroverzií. Sprevádzali ju protesty pre účasť Izraela, ktorý od októbra vedie vojnu proti militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Pred finále tiež diskvalifikovali holandského účastníka pre incident, ktorý úplne nevysvetlili. Víťazom 68. ročníka Eurovízie sa stal švajčiarsky spevák Nemo s jeho skladbou The Code, ktorá odzrkadlila jeho cestu k prijatiu jeho identity ako nebinárnej osoby.

Viac k témam: Eurovízia
Zdroj: SITA.sk – Organizátori Eurovízie zakázali na súťaži vlajku Európskej únie, komisia žiada vysvetlenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií