Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Osoba nového ústavného sudcu by mala byť autonómna, Kolíková zdôrazňuje dôležitosť riadneho preverenia každého kandidáta (video)

O post ústavného sudcu sa uchádza päť kandidátov.

5.4.2024 (SITA.sk) – Pri voľbe chýbajúceho ústavného sudcu je dôležité zachovať rovnováhu, ktorú sa na Ústavnom súde SR podarilo dosiahnuť. Ako ďalej na piatkovom brífingu uviedla opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS), ústavný súd totiž zohráva kľúčovú rolu pri ochrane práv každého občana.

Jednoducho zasahuje aj do procesov, ktoré súvisia s konaním súdov,“ zdôraznila Kolíková.

Kritika ústavného súdu politikmi

Ako ďalej pripomenula, tí istí politici, napríklad z prostredia súčasnej vládnej koalície, pri niektorých rozhodnutiach ústavný súd blahorečia, inokedy ho kritizujú.

To znamená, že zjavne to robí dobre,“ vyhlásila.

Dôležitý je každý sudca

Kolíková tiež pripomenula, že ústavný súd rozhoduje v trojčlenných senátoch, prípadne v pléne, keď je na rozhodnutie potrebných sedem sudcov.

To znamená, že je dôležitý každý sudca, ktorý je na ústavnom súde,“ povedala s tým, že z tohto dôvodu bude veľmi dôležité sledovať vypočutie kandidátov na zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru.

Je dôležite, aby to nakoniec bola osoba, ktorá bude autonómna,“ dodala poslankyňa.

Kandidáti na post sudcu Ústavného súdu

O uvoľnený post sudcu Ústavného súdu SR sa uchádza päť kandidátov.

Antona Dulaka za kandidáta navrhla Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. Líviu Trellovú zas Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ako kandidátku navrhla Martinu Jánošíkovú. Koaličný poslanec Roman Michelko navrhol ako kandidátku Michaelu Královú a Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský zase Zuzanu Pitoňákovú.

Kandidátov vypočujú na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR v utorok 9. a v stredu 10. apríla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Verejný ochranca práv
Zdroj: SITA.sk – Osoba nového ústavného sudcu by mala byť autonómna, Kolíková zdôrazňuje dôležitosť riadneho preverenia každého kandidáta (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií