fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Osoby starajúce sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa by mohli od mája požiadať o príspevok na opatrovanie skôr

Rodiny s ťažko zdravotne postihnutými deťmi by tak mohli plynule prejsť z poberania rodičovského príspevku na príspevok na opatrovanie.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.1.2023 (Webnoviny.sk) – Osoby starajúce sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa by mohli od mája tohto roka požiadať o príspevok na opatrovanie ešte pred tým, ako toto dieťa dovŕši šesť rokov veku, najskôr však tri mesiace pred ukončením rodičovskej dovolenky. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý do parlamentu predložila skupina poslancov NR SR za hnutie OĽaNO.

Rodiny s ťažko zdravotne postihnutými deťmi by tak mohli plynule prejsť z poberania rodičovského príspevku na príspevok na opatrovanie. V súčasnosti je možné osobe s ťažkým zdravotným postihnutím vypracovať komplexný lekársky posudok na priznanie peňažného príspevku na opatrovanie až po ukončení rodičovskej dovolenky, teda až po dovŕšení šiesteho roku veku dieťaťa.

Podľa predkladateľov to však vytvára neistotu a v období, kým je dokončené posúdenie, rodina zostáva bez finančnej podpory, čo môže trvať dva až tri mesiace. Podľa navrhovanej novely zákona by mohol rodič dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím požiadať o príspevok vopred, ešte v období trvania rodičovskej dovolenky, pričom príspevok na opatrovanie by mu štát vyplácal až po ukončení rodičovskej dovolenky.

Prečítajte si tiež:
Koalícia sa dohodla na pomoci pre ľudí, ale podľa Šeligu to nebude Ficových 1500 eur (video)

Viac k témam: Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, Príspevok na opatrovanie, Rodičovský príspevok, Ťažko zdravotne postihnutý
Zdroj: Webnoviny.sk – Osoby starajúce sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa by mohli od mája požiadať o príspevok na opatrovanie skôr © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií