Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slováci nakrútili unikátny dokument o alternatívnej scéne. Ostrov hudby ukazuje to najlepšie, čo doma máme

Vďaka spojeniu prvotnej myšlienky Richarda Čermáka a režisérky Martiny Slovákovej vznikol pod hlavičkou trnavského kreatívneho štúdia Cukru production nezávislý 25-minútový dokument Ostrov hudby Film. Premiéru mal minulý týždeň na najväčšom európskom showcase festivale Eurosonic Noorderslag v holandskom Groningene.

Idea filmu je nadviazaním na odkaz rovnomenného projektu, ktorý má počiatky v roku 2016. Práve vtedy vznikla prvá hudobná kompilácia „Ostrov hudby I“, na ktorej sa podieľali 4 slovenské hudobné vydavateľstvá (Gergaz, Deadred Records*, ajlavmjuzik a Slnko Records), občianske združenie LALA Slovak Music Export a hudobná značka Real Something. O rok neskôr vznikla kompilácia Ostrov hudby II a v decembri 2018 Ostrov hudby III.

Shooting with Daniel Baláž, Head Of Music, Rádio_FMPremiere: January 2019 Teaser: https://youtu.be/dkPMc730Was Photo: Martina Slováková

Zveřejnil(a) Ostrov hudby Film dne Úterý 8. ledna 2019

Na pamiatku Kušnierika

Názov kompilácií je inšpirovaný knihou „Hudba ostrova“, ktorú napísal zosnulý novinár a veľký podporovateľ slovenskej muziky doma aj v zahraničí Juraj Kušnierik. V mimoriadnom rozsahu sa zaujímal o domácu scénu a snažil sa podporovať slovenských hudobníkov. Kniha je o islandskej hudbe, ktorú mal (po ten našej) najradšej. Na milovanom Islande, ktorý bol jeho druhým domovom, v novembri 2015 nečakane zomrel.

Na kompilácie Ostrov hudby teraz nadväzuje dokument, ktorý je od nedele (20.1.) dostupný online na YouTube. Je celý v angličtine, keďže jeho cieľom je predstaviť hudobnú scénu, ktorá má potenciál uspieť aj vo svete. Od pondelka (21.1.) si ho však môžeme pozrieť s anglickými aj slovenskými titulkami. Za necelé tri dni má vyše 5300 zhliadnutí a samé pozitívne ohlasy.

O samotnom filme sme sa rozprávali s hlavným kameramanom Jozefom Pajerským z kreatívneho štúdia Cukru production.

Ako sa váš filmový dokument dostal na prestížny holandský festival?

Festival Eurosonic sa každoročne zameriava vo svojom programe na niektorú z krajín Európy. Tentokrát to bola slovenská a česká hudba. Veľkou mierou k tomu prispel organizačný tím festivalu Pohoda – okrem hudobníkov totiž na festival doviezli aj umelecké inštalácie Ilony Nemeth a Viktora Freša či garáž, ktorú umiestnili pred hotel vedľa hlavnej cesty a odohrali v nej koncerty viaceré slovenské kapely. Bolo to šialené, v tom pozitívnom zmysle slova.

Sme radi, že sa podarilo premietnuť Ostrov hudby Film v rámci programu Eurosonicu. Premiéru mal v kine Groningen Forum. Eurosonic nie je len o koncertoch; stretáva sa tam množstvo profesionálov z hudobného priemyslu a človek má možnosť vypočuť si rôzne zaujímavé diskusie. Keďže zameranie bolo v tomto roku na českú a slovenskú hudbu, tak sa, samozrejme, diskutovalo aj o národných hudobných scénach. To, o čom sa z veľkej časti hovorilo na diskusiách, majú možnosť ľudia vidieť aj v dokumente Ostrov hudby Film.

Okrem ilustračných záberov krajiny a rozhovorov s ľuďmi z hudobnej brandže vidíme zostrihy z množstva koncertov slovenských hudobníkov. Ako prebiehalo nakrúcanie?

Začali sme v lete 2017 na festivale Grape, skončili sme v decembri 2018. Keď sme to sumarizovali, zistili sme, že to bolo dokopy 60 nakrúcacích dní, čo je naozaj dosť. Keďže do mesiaca vychádza približne 20 pracovných dní, akoby sme boli v teréne nonstop tri mesiace. Spolu máme 60 hodín video materiálu, z čoho vznikla nakoniec veľmi koncentrovaná takmer polhodina.

Nakrúcali sme na rôznych festivaloch a v kluboch po celom Slovensku a v Česku (Colours of Ostrava) či Rakúsku (Waves Vienna). Nebolo jednoduché vybrať, čo a kto sa do filmu nakoniec dostane, pretože scéna je naozaj veľmi široká a pestrá. Vznikalo to hlavne v diskusiách Richarda a Martiny (Richard Čermák a Martina Slováková – pozn. red.), no opäť to všetko vychádzalo z hudobných kompilácií Ostrov hudby.

Zľava: Richard Čermák (námet a produkcia), Martina Slováková (réžia), Jozef Pajerský (kamera). Najmä oni stoja za vznikom dokumentu. Zdroj: Cukru production

Čo je úlohou tohto filmu?

Má slúžiť ako dobrý nástroj pre propagáciu slovenskej hudby v zahraničí. Kvôli tomu je to v angličtine, primárne je určený pre zahraničný trh. Myslím si, že to Slovensko ukazuje v dosť atraktívnom svetle. Keď niekoho niečo vo filme zaujme, môže cez odkazy na webstránky či sociálne siete vydavateľstiev, hudobníkov či profesionálov objavovať slovenskú hudobnú scénu ďalej a hlbšie. Od začiatku sme chceli, aby to malo atraktívnu online formu a zároveň aby film nebol príliš dlhý.

Od začiatku si bol pri vzniku dokumentu, tvojimi rukami a očami prešli všetky zábery. Pri postprodukcii si vedel, čo kde hľadať. Ako sa na to všetko pozeráš? V čom vidíš význam?

Verím, že sa film dostane aj k ľuďom, ktorí ani jedného účinkujúceho pred pozeraním nepoznali. A ak im niečo utkvie v pamäti, tak je to paráda. Možno, keď nebudú mať nabudúce čo počúvať, skúsia niečo z tejto ponuky, ktovie. Ak sa niekomu zapáči napr. len jedna jediná skladba, ktorá v dokumente bola použitá, tak to je tiež super. Mimochodom, každá skladba, ktorú sme použili v dokumente, vyšla na kompilácií Ostrov hudby I, II alebo III.

Jozef Pajerský pri práci. Výsledných 25 minút zostrihali zo 60 hodín video materiálu. Zdroj: Cukru Production

Dokument je hotový aj odpremiérovaný. Máte s ním nejaké ďalšie plány?

Síce je Ostrov hudby Film online, naplánovaná je aj slovenská premiéra – v bratislavskej Novej Cvernovke v pondelok 28. januára (link na udalosť tu). Ďalšie premietanie bude 5. februára v Trenčíne spolu s diskusiou s autorom námetu Richardom Čermákom, režisérkou Martinou Slovákovou a Martinom Turzíkom z vydavateľstva Deadred Records*.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií