fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Zochovej v Bratislave nainštalovali zakrvavenú košeľu s maturantskou stužkou. Čo symbolizuje šokujúca kampaň filmu Ostrým nožom?

Máte tip? napíšte nám mailom

Jeden z najočakávanejších filmov, Ostrým nožom debutujúceho režiséra Teodora Kuhna, bude mať premiéru v slovenských kinách už 21. februára 2019.

Snímka inšpirovaná dosiaľ nevyšetreným prípadom vraždy Daniela Tupého vstupuje do hlavnej kampane pred uvedením filmu do distribúcie. Okrem klasických plagátov a bilbordov si tvorcovia prichystali jednu špecialitu. Na zástavke Zochova v Bratislave nainštalovali zakrvavenú košeľu s maturantskou stužkou.

Aby sa nezabudlo

Vizuálna identita filmu zobrazuje pohodenú košeľu s viditeľnými známkami boja a krvavú stopu, ktorá je následkom bodných rán. Tá odkazuje na vraždu, ktorá je ústredným motívom filmu. Tento princíp tvorcovia zopakovali pri vytváraní inštalácie, aby upútali ľudí čakajúcich na zastávke pred budovou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a Najvyššieho súdu.  

„Keď nakrútite film, aby mali všetci na očiach príbeh, čo slúži ako memento pre Slovákov, musíte urobiť aj reklamu, ktorá svojou surovosťou udrie do očí. Aby sa nezabudlo,” vysvetľuje Peter Michalka, kreatívny riaditeľ kampane. Na koncepte vizuálu filmu pracovala pražská reklamná agentúra Zaraguza na čele Petrom Michalkom v spolupráci s Romanom Číhalíkom a Filip Sajkom. Ideovo sa na kampani podieľal PR manažér Marek Suchitra a distribučná spoločnosť Continental Film. Inštaláciu mal na starosti architekt Michal Lošonský a umelecká maskérka Michala Frimmerová.

Na pozadí emotívne silného príbehu otvára film spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného neprivilegovaného občana. Práve toto je dôvod výberu miesta inštalácie zrovna v blízkosti budovy Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a Najvyššieho súdu. „Náhodné tragické útoky sa totiž budú vyskytovať vždy. Ale nefunkčný systém, ktorý zabraňuje ich potrestaniu, je omnoho komplikovanejší problém,” myslí si režisér filmu Teodor Kuhn. Na to odkazuje aj claim filmu: Každá generácia má svoju obeť.

„Pri Dunaji dobodali chlapca. Podľa všetkého ide o vášho syna,“ oznamuje v úvode snímky vyšetrovateľ. Ostrým nožom je príbeh otca, ktorému zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Dokáže v takto prehnitom systéme vyhrať?

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje Dávid Hartl, s ktorým sme len nedávno uskutočnili rozhovor.

V ďalších úlohách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či raperi Moloch Vlavo a MOMO. Titulnú pieseň zložila a naspievala Jana Kirschner.

Film Ostrým nožom produkuje spoločnosť nutprodukcia s.r.o. Jeho koproducentmi sú Madness Productions s.r.o., Rozhlas a televízia Slovenska a nutprodukce s.r.o. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Bratislavský samosprávny kraj a Ars Bratislavensis. Na spolupráci sa podieľala Home Media production s.r.o. Do slovenských kín ho prinesie Continental film.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií