fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislava bude mať vlastné stádo oviec, ktoré sa postará o trávu v chránených územiach

Máte tip? napíšte nám mailom

Ovce by ste dnes našli pásť sa na lúkach v takmer v každej dedine. Svoje vlastné stádo oviec bude mať čoskoro aj Bratislava.  

Ovce a salaše sú neodmysliteľnou súčasťou dedín. Tieto párnokopytníky sú významné hospodárske zvieratá v svetovom i slovenskom poľnohospodárstve, hlavne v podhorských a horských oblastiach s vysokým zastúpením lúk a pasienkov. Okrem toho, že z nich máme úžitok vo forme potravy a kedysi aj oblečenia, ovce sú užitočné aj ako “živé kosačky”.     

Ovce ako živé kosačky

Bratislava len pred pár dňami informovala, že plánuje vytvoriť systém pravidelného spásania lúčnych spoločenstiev hospodárskymi zvieratami, aby tak chránené územia nezarastali náletovými drevinami a nerozširovali sa tu invázne rastliny. Aký to má súvis s ovcami?

„Tento týždeň sme vám naznačili, že na Kráľovej hore v blízkosti bratislavského sídliska Dlhé Diely a v susedstve národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla niečo chystáme. Teší nás záujem, ktorý táto informácia vyvolala. Je na čase prezradiť, o čo pôjde. Radi vám to teda vysvetlíme,” zverejnilo mesto Bratislava – hlavné mesto SR na sociálnej sieti.

https://www.instagram.com/p/B36uxgKHd8b/

V chránených územiach, ktoré sú vo vlastníctve hlavného mesta, je nutné každoročne vykonávať pravidelnú a finančne náročnú údržbu. A treba povedať, že táto sa v minulosti zanedbávala. Výsledkom je, že chránené lokality zarastajú náletovými drevinami a rozširujú sa tu invázne rastliny (pajaseň žliazkatý a krídlatka japonská). Navyše, zanikajú aj prirodzené biotopy, ktoré sa tu po stáročia vyvinuli vďaka pravidelnému spásaniu. A práve k spásaniu týchto pozemkov sa aj na základe odporúčania Štátnej ochrany prírody chce Bratislava vrátiť.  

Nad sídliskom Dlhé dielce

„Vytvoríme systém pravidelného spásania lúčnych spoločenstiev hospodárskymi zvieratami, ktoré budú spásať pozemky v prenosných oplôtkoch. Cieľom vytvorenia takéhoto mestského stáda oviec je aj priblíženie salašníctva a tradície ovčiarstva verejnosti,” vysvetľuje samospráva.

Časť lúčnej plochy Kráľovej hory nad sídliskom Dlhé Diely je už vyznačená drevenými kolmi, práve na tomto mieste už bude čoskoro umiestnené prvé mestské stádo oviec „PressburgOVCE“. Zhotovenie a osadenie oplôtkov prejde povoľovacím procesom v úzkej koordinácii so Štátnou ochranou prírody, ktorá je o nich informovaná. Žiadna z týchto trávnatých plôch nebude trvalo oplotená. Budú sa totiž meniť podľa potreby. 

https://www.instagram.com/p/B317V16BhSd/

Ako sa vám páči spôsob údržby, ktorý zvolila Bratislava? Mohli by si z nej podľa vás vziať inšpiráciu aj iné mestá? Dajte nám vedieť v komentári či sa vám nápad so živými kosačkami páči.

Zdroj: Facebook 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií