fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ovenálie 2019: Vo Východnej sa budú veseliť folkloristi aj ovčiari

Budú súťažiť napríklad aj v strihaní oviec

Východná 28. mája (TASR) – Ukážky výroby bryndze, strihania oviec, súťaže o najkrajšiu syrovú tortu a najlepší ovčí syr a mnoho iného uvidia a zažijú návštevníci 11. ročníka celoslovenských ovčiarskych slávností Ovenálie 2019 v amfiteátri obce Východná.

Podujatie sa uskutoční v nedeľu 9. júna. TASR o tom informovala Daniela Hanzelová zo Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo, ktorý je organizátorom slávností.

Zdroj: zchok.sk

Folklórne vystúpenia, strihanie oviec aj Majster syrár

Začiatok podujatia je naplánovaný na 9.30 h, kedy sa začnú folklórne vystúpenia. Oficiálne otvorenie bude o 10.00 h. „Počas dňa vystúpia folklórne súbory z Liptova aj iných regiónov Slovenska. Všetci návštevníci budú mať možnosť vidieť ukážky výroby syra, bryndze, ukážky strihania oviec a spracovania vlny. Nebude chýbať ani súťaž o najlepší ovčí a kozí syr – o Majstra syrára, ktorá sa bude konať pod odbornou garanciou Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Tiež sa uskutoční súťaž o najkrajšiu syrovú tortu,“ priblížila Hanzelová.

ovenálie
Najkrajšie syrové torty. Zdroj: zchok.sk

Súčasťou programu slávností bude aj divácky atraktívny XI. ročník Majstrovstiev Slovenska v ťahaní syrovej nite. „Účastníci sa pokúsia o prekonanie rekordu z predchádzajúceho ročníka, keď súťažiaca Janka Mäsiarová vytiahla z jedného kilogramu syreniny niť s dĺžkou 196,5 metra,“ uviedla s tým, že tento rekord je oficiálne zapísaný v Knihe slovenských rekordov.

ovenálie 2019
Zdroj: zchok.sk

Program obohatí aj súťaž vo varení gulášu z ovčieho mäsa. Pre záujemcov o remeselné výrobky súvisiace s chovom oviec a kôz budú k dispozícii predajcovia. Ovčiarsky gazdovský dvor ponúkne návštevníkom výrobky z ovčieho mlieka a ich ochutnávku. Pre priaznivcov jahňacieho, ovčieho či baranieho mäsa je pripravená ovčiarska tombola, kde hlavnou cenou je jahňacina na celý rok. V rámci výstavy oviec a kôz budú vystavené dva najväčšie barany na Slovensku.

ovenálie 2019
Nebudú chýbať ani Majstrovstvá Slovenska v ťahaní syrovej nite. Zdroj: zchok.sk

Podujatie je pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátorom je obec Východná.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií