fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oxfordská univerzita musela zastaviť testovanie očkovacej vakcíny. Jeden účastník má vedľajšie účinky

Záverečné klinické testy vakcíny proti koronavírusu vyvinuté spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou boli pozastavené. Jeden účastník má podozrenie na nežiaducu reakciu.

Máte tip? napíšte nám mailom

AstraZeneca to označila za „rutinnú“ pauzu v prípade „nevysvetliteľnej choroby“, informuje BBC. Výsledok pokusov s vakcínami je podrobne sledovaný po celom svete.

Vakcína AstraZeneca-Oxford University je považovaná za silného kandidáta medzi desiatkami vyvíjaných na celom svete.

Po úspešnom testovaní 1 a 2 fázy boli veľké nádeje, že vakcína môže byť jednou z prvých, ktorá príde na trh .

Na jeho prechode k testovaniu fázy 3 v posledných týždňoch sa zúčastnilo približne 30 000 účastníkov v USA, ako aj vo Veľkej Británii, Brazílii a Južnej Afrike. Štúdie fázy 3 s vakcínami často zahŕňajú tisíce účastníkov a môžu trvať niekoľko rokov.

The New York Times informoval, že dobrovoľníkovi v britskej štúdii bola diagnostikovaná priečna myelitída, zápalový syndróm, ktorý postihuje miechu a môže byť spôsobený vírusovými infekciami.

Príčina choroby však nebola potvrdená a v prípade akejkoľvek súvislosti s vakcínou bude teraz vypracované nezávislé vyšetrovanie.

Ide o “RUTINU”

Na prvý pohľad sa to môže zdať alarmujúce. Pokus s vakcínami – a nielen s každou vakcínou, ale s vakcínou, ktorej sa venuje obrovská globálna pozornosť – sa pozastaví pre podozrenie na závažnú nežiaducu reakciu. Ale takéto udalostisa bežne dejú. Oxfordský tím to popisuje ako „rutinu“. Kedykoľvek je dobrovoľník prijatý do nemocnice a príčina jeho choroby nie je okamžite zrejmá, vedie k pozastaveniu štúdie.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: pribudlo ďalších 7 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 185

Stalo sa to už druhýkrát, pri vývoji vakcíny proti koronavírusu na Oxfordskej univerzite / AstraZeneca, odkedy boli v apríli imunizovaní prví dobrovoľníci. Hovorca Oxfordskej univerzity uviedol: „Pri veľkom testovaní vakcíny sa choroby vyskytnú náhodne, ale je potrebné ich nezávisle a dôsledne skontrolovať.“

Konečné rozhodnutie o obnovení pokusu prijme lekársky regulátor MHRA, čo môže trvať niekoľko dní. Ale dovtedy sú všetky medzinárodné očkovacie miesta vo Veľkej Británii, Brazílii, Južnej Afrike a USA pozastavené.

Tím Oxfordskej univerzity sa domnieva, že tento proces ilustruje, že sa zaviazali k bezpečnosti svojich dobrovoľníkov a k najvyšším štandardom správania pri svojich štúdiách.

Riaditeľ spoločnosti Wellcome Trust Sir Jeremy Farrar, expert na kontrolu infekčných chorôb, uviedol, že v testoch očkovacích látok sa často vyskytli pauzy a je dôležité, aby sa akékoľvek nežiaduce účinky brali vážne.

Je nevyhnutné, aby sa všetky tieto údaje zdieľali otvorene a transparentne, pretože verejnosť musí mať absolútnu dôveru v to, že tieto vakcíny sú bezpečné a účinné a nakoniec dúfame, že dôjde k ukončeniu pandémie,“ dodal Sir Jeremy.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Na Slovensku pribudlo 17 úmrtí a 1 953 pozitívne testovaných ľudí

Britskí odborníci uviedli, že dočasnú pauzu je možné považovať za dobrú vec, pretože ukázala, že vedci uprednostňujú bezpečnosť vakcín pred všetkým možným.

Ľudia môžu mať vedľajšie účinky pri užívaní akýchkoľvek liekov, ale môžu tiež ochorieť prirodzene.

Kde sme pri hľadaní vakcíny?

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že chce v USA vakcínu dostupnou pred 3. novembrovými voľbami, jeho vyjadrenia však vyvolali obavy, že v zhone vakcíny bude možno uprednostnená politika pred bezpečnosťou.

V utorok sa skupina deviatich vedeckých vývojárov vakcín Covid-19 snažila upokojiť verejnosť vyhlásením „historického sľubu“, že bude pri hľadaní vakcíny dodržiavať vedecké a etické normy.

AstraZeneca je jednou z deviatich spoločností, ktoré sa zaviazali, že požiadajú o regulačné schválenie až potom, čo vakcíny prejdú tromi fázami klinickej štúdie.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií