Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oxytocín je hormón lásky. 6 fascinujúcich vecí zo zvieracej ríše, ktoré ste o ňom nevedeli

Hormón lásky je veľmi dôležitou súčasťou každého ľudského života. Je známy tým, že zohráva významnú úlohu pri pôrode a vytváraní materinského vzťahu. 

Pokračovanie pod reklamou

Oxytocín je hormón, ktorý sa vytvára u cicavcov a je zodpovedný za to, že cítime lásku. Tiež je zodpovedný za socializáciu, ktorú vyžadujú takmer všetky jedince.  Vedci veria, že hrá dôležitú úlohu pri tvorení dôvery medzi ľuďmi navzájom.

Hormón lásky ovplyvňuje aj puto medzi matkou a dieťaťom. Taktiež sa považuje za „maznací hormón”, resp. hormón lásky.

Všetci ho poznáme, všetci sa cítime dobre, keď sa oxytocín, a teda hormón lásky, vyplavuje do nášho tela. Aké zaujímavosti ste však o tomto hormóne nevedeli?

1. Psy sú „plné” hormónu lásky

hormón lásky
Zdroj: pexels.com

Psie telo produkuje oxytocín zakaždým, keď sú v prítomnosti svojho pána. Popravde, vždy ich zaplaví šťastie, keď majú len krátky očný kontakt so svojím spriazneným človekom.

Čím dlhšie pes udržiava pohľad so svojím majiteľom, tým viac hladiny oxytocínu sa uvoľňuje do jeho tela. V skutočnosti sú hladiny oxytocínu psov v priemere až päťkrát vyššie ako namerané hladiny u mačiek.

2. Samce niektorých druhov opíc produkujú počas gravidity svojej partnerky rovnaké hormóny ako samičky

hormón lásky
Zdroj: pexels.com

Kosmáče (druh opice) a tamarínske opice zo Strednej a Južnej Ameriky žijú v rodinách a sociálnych skupinách. Keď samička otehotnie, samec sa v spoločnosti vyšvihne a priberie aj na váhe – začne priberať na váhe hneď, ako sa jeho samička stane gravídnou.

Počas tohto obdobia sa v telách samčekov nachádzajú rôzne hormóny ako estrogén, prolaktín a tiež aj oxytocín, ktoré sú spojené s dojčením, čo ho v skutočnosti spraví „lepšou” matkou než je v skutočnosti samička.

Samce kosmáčov majú bradavky priamo pod ich pažami. Tie majú zväčšené počas celého tehotenstva svojej opičej partnerky.

3. Surikaty sa stávajú ešte viac spoločenskými

hormón lásky
Zdroj: pexels.com

Surikaty sú učebnicovým príkladom kooperatívneho nažívania. Sú to sociálne založené tvory, ktoré živú v skupinách, ktoré majú niekedy aj 50 členov.

Navzájom si pomáhajú kopať a strážiť nory. Tiež sa o seba starajú, kŕmia a učia sa. Mohli by byť však ešte viac sociálni?

Dvaja profesori z Cambridge Univerzity pracovali so surikatami zo štyroch rôznych skupín v rezervácií Kuruman River v Južnej Afrike. Vedci s nimi pracovali z dôvodu, aby zistili, aký účinok by mal na ne oxytocín.

Tie tvory, ktoré dostávali hormóny, strávili viac času strážením či hrabaním, boli menej agresívni, trávili viac času s mláďatami a dávali im aj väčší podiel potravín.

4. Niektoré chrobáky sa starajú o svojich potomkov

hormón lásky
Zdroj: biologicaldiversity.org

Hrobárik je vzácnym príkladom chrobáka, ktorý sa stará o svojich potomkov.

U tohto konkrétneho druhu, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británií,  sa obidvaja  –aj samček aj samička – starajú o svoje novonarodené chrobáčiky.

Keď je samička tehotná, samčeky spravia priestor pre svoje larvy v útrobách mŕtvej myši, ktorú pochovali najmä kvôli jedlu a vytvoreniu hniezda.

Novonarodené larvy prosia svojich rodičov o jedlo, čo je tiež veľmi neobvyklým javom pre hmyz. Keď sú „deti” hladné, jednoducho pošteklia svojich rodičov, ktorí im potom zaobstarajú stravu.

5. Hraboše môžu byť vďaka oxytocínu promiskuitné

hormón lásky
Zdroj: farmersalmanac.com

Prériové hraboše sú zväčša monogamné. Samčeky sa často ukazujú ako hlava rodiny, starajú sa o mladé a chránia samičky. Lúčne hraboše sú narozdiel od tých prériových polygamné. Samčeky sa pária s mnohými samičkami a majú veľmi malú, takmer žiadnu, potrebu starať sa o svoju rodinu.

Porovnanie týchto dvoch druhov prinieslo odpovede na otázku: Prečo to tak je?

Pokračovanie pod reklamou

Prériové hraboše majú oveľa viac vazopresínu (nachádza sa v ich mozgu) ako lúčne hraboše. Práve vazopresín súvisí s hormónom lásky.

5. Potkany, ktoré sú hýčkané, majú nižší krvný tlak

hormón lásky
Zdroj: pexels.com

Štúdia sa zamerala na dojčené potkany, ktorým sa dostával dotyk a teplo pri kŕmení. Práve tieto mláďatá mali nižšiu hladinu krvného tlaku ako mladí jedinci, ktorí nedostávali žiaden komfort od svojich rodičov.

Zistilo sa, že oxytocín má znižujúci účinok na krvný tlak nielen u potkanov, ale aj u ľudí.

Zdroj: bbcearth.com

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií