fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO Unikátne zábery: Pacientka hrala počas operácie mozgu na husliach

Máte tip? napíšte nám mailom

Tímu lekárov sa podaril neuveriteľný medicínsky kúsok. Pacientka hrala počas ťažkej operácie mozgu na husliach. 

Medicína sa počas uplynulých rokov zmodernizovala natoľko, že operácie, ktoré boli v minulosti nemožné, sa dnes stávajú bežnou praxou. Dôležité je, aby bol v operačnej sále tím odborníkov, ktorý vie o všetkých rizikách, ktoré hrozia, ak by sa pacientovi počas zákroku zhoršil stav.

Pacientka hrala na husliach

Svoje o tom vie aj talentovaná huslistka Dagmar Turner. Pred siedmimi rokmi našli lekári v jej mozgu veľký nádor. Stalo sa to po záchvate, ktorý ju zaskočil počas hrania na koncerte. Nasledujúce obdobie podstúpila huslistka Dagmar rádioterapiu, no nádor stále rástol. Nakoniec dosiahol veľkosť 8 × 4 centimetre. Nachádzal sa v prednom mozgovom laloku, blízko časti, ktorá kontroluje pohyb ľavej ruky – ten je kľúčový pri jej milovanej hre na husliach.

Aj napriek tomu, že sa už roky liečila, napokon sa rozhodla, že sa nechá operovať.

„Husle sú mojou vášňou – hrám od 10 rokov. Myšlienka, že už nikdy nebudem môcť hrať, mi lámala srdce, ale keďže je profesor Ashkan tiež hudobník, rozumel mojim obavám,“ hovorí o operácii 53-ročná Dagmar Turner.

Výhodou Dagmar Turner je aj to, že jej neurochirurg študoval hudbu a v súčasnosti je úspešný klavirista. Naplánovať operáciu bola pre doktora a jeho tím výzva. Ich úlohou bolo podrobne preskúmať mozog klaviristky a zistiť, ktoré časti jej mozgu sú aktívne počas toho, keď hrá na husliach.

Prečítajte si tiež:
Šťastný deň v roku bude mať každé znamenie. Ktorý je ten váš?

https://www.facebook.com/IslandEcho/videos/218818205826511/

Unikátna operácia

Súčasťou operácie bol aj plán, že ju počas zákroku prebudia, aby im na husliach zahrala. Nešlo však o vtip. Zmyslom prebudenia bolo zabezpečiť to, aby chirurgovia počas operácie nepoškodili žiadne centrá dôležité pri pohybe rúk.

Podarilo sa nám úspešne vybrať 90 % nádoru vrátane jeho potenciálne agresívnych častí, pričom sme zachovali plné fungovanie ľavej ruky,“ vyjadril sa člen operačného tímu.

Aj napriek tomu, že sa podobných operácií vykoná ročne približne štyristo, táto bola iná. Po prvýkrát počas zákroku chytila pacientka husle a hrala. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií