fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fóbia zo zdravého jedla! 25-ročná Jade dokáže zjesť iba hranolky, hamburgery a vyprážané jedlá

Máte tip? napíšte nám mailom

Niekto má panický strach z pavúkov, iní z banánov a najnovšie pribudli aj ľudia, ktorých desí predstava zdravého jedla.

Jade Youngmanová je 25-ročná žena z Norwichu (Anglicko), ktorá má fóbiu zo zdravého jedla. Je iba hranolky, pizzu a všetko, čo nepatrí do jedálnička dospievajúceho dievčaťa. Keď dáte pred ňu tanier zeleniny a ovocia, odmietne. Čo je za tým? 

silviarita / Pixabay

Už oddávna vieme, že deti nikdy nemali radi zdravé jedlo – zeleninu a ovocie neznášajú najviac. A preto im nerobí problém zameniť brokolicu alebo karfiol za chutné hranolky a mastný hamburger. 

Čo spôsobuje nezdravé jedlo? 

Podľa odborníkov z tejto oblasti celý rad nepríjemných zdravotných problémov – najbežnejšie sú zažívacie problémy a nadmerné zvyšovanie hmotnosti. Majú na svedomí i únavu, malátnosť, náladovosť a nesústredenosť. Podpíšu sa aj pod zhoršenie imunity, rýchlejšie starnutie a mnohé závažné ochorenia.

Joenomias / Pixabay

Dievča podstúpilo aj kognitívno-behaviorálnu liečbu, vrátane hypnózy s cieľom odstrániť tieto poruchy príjmu zdravej stravy, no, žiaľ, neúspešne. Obáva sa, že kvôli tomuto nikdy nebude môcť podstúpiť nízko-kalorickú diétu.

,,Keby niekto dal tanier ovocia alebo zeleniny predo mňa, bolo by to pre mňa presne také, ako keby mi niekto dal tanier so psími výkalmi a povedal mi, jedz. Keď mám zjesť akékoľvek zdravé jedlo, hneď ma napína,” priznala. 

Jade preto konzumuje iba to, čo patrí do kategórie nezdravé potraviny. Deň začína bez raňajok a na obed si dá pizzu so syrom a miesto minerálky alebo čistej vody, pridá ešte kuracie nugetky, hranolky alebo cestoviny. 

Robert-Owen-Wahl / Pixabay

Dievčina tvrdí, že je veľmi ťažké žiť s touto fóbiou, pretože ľudia jednoducho nerozumejú tomu, ako sa cíti. Hovorí, že každý dáva jedlo pred ňu a povie jej, aby to vyskúšala, že jej to bude určite chutiť. Lenže to, čo sa odohráva v jej vnútri, už nikto nevidí. 

Tento nesprávny životný štýl však výrazne ovplyvňuje jej zdravie, vrátane nálady. Hovorí, že je neustále unavená, a preto je doslova závislosti od kávy, čo jej tiež veľmi dobre nerobí. Ďalším problémom je, že nechodí ani na večeru so svojím priateľom a rodinou. Je odstrihnutá aj zo spoločenského života. 

Nezdravé jedlo je síce chutné, no jesť ho každý deň aj na úkor zdravých potravín, nie je tá najlepšia voľba. Je iba otázka času, kedy sa to prejaví i na vašom zdraví.

Viete, ktoré potraviny nie sú až tak zdravé, ako si myslíte?

Zdroj: upsocl.com

Prečítajte si tiež:
Zlodej ukradol z rodinného domu 100 kusov konzerv a 50 párov topánok. Hrozia mu za to 2 roky
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií