fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pápež František vyzýva Talianov, aby mali viac detí. Mať domáce zviera namiesto potomka je forma sebectva

Miera pôrodnosti v Taliansku je na úrovni 1,24 dieťaťa na ženu a patrí medzi najnižšie na svete.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.5.2023 (SITA.sk) – Pápež František sa v piatok pripojil ku konzervatívnej talianskej premiérke Giorgii Meloniovej a povzbudzoval Talianov k tomu, aby mali viac detí.

Sebecké a egoistické rozhodnutia

Pontifik odsúdil finančnú neistotu, ktorej čelia mladé páry, a taktiež „sebecké a egoistické“ rozhodnutia, ktoré viedli k rekordne nízkej pôrodnosti ohrozujúcej ekonomiku Talianska v budúcnosti.

František vyzval na konkrétne politické kroky na zvrátenie „demografickej zimy“, pričom poznamenal, že v minulom roku Taliansko zaznamenalo pokles počtu obyvateľov približne na úrovni populácie mesta Bari, v ktorom žije zhruba 320-tisíc ľudí.

Pápež vyzval, aby putovali finančné prostriedky na pomoc párom pri zakladaní rodín, pričom povedal, že je potrebné „zasadiť budúcnosť“ s nádejou.

Sterilná hlúposť

Nerezignujme na sterilnú hlúposť a pesimizmus,“ povedal František na výročnom stretnutí prorodinných organizácií. „Neverme, že história je už daná a že nemožno urobiť nič pre zvrátanie trendu.“

Taliansko zaznamenalo minulý rok rekordne nízky počet živonarodených detí – dovedna 392 598, čo v kombinácii so zvýšeným počtom úmrtí (713 499) urýchlilo demografický trend, ktorý hrozí zrútením systému sociálneho zabezpečenia v krajine.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina bude mať do konca roka prvé riešenia na náhradu škôd v dôsledku ruskej invázie, vyhlásil Zelenskyj

Vláda premiérky Giorgie Meloniovej podporuje kampaň na podporu aspoň 500-tisíc pôrodov ročne do roku 2033, čo je podľa demografov nevyhnutné na zabránenie kolapsu ekonomiky.

Domáce zvieratá namiesto detí

Meloniová sa minulý rok dostala k moci v rámci prorodinnej kampane „Boh, rodina, vlasť“ a jej vláda navrhla množstvo opatrení, ktoré sa snažia povzbudiť rodiny, aby mali viac detí, keďže miera pôrodnosti v Taliansku na úrovni 1,24 dieťaťa na ženu patrí medzi najnižšie na svete.

Pápež František už vlani generálne poznamenal, že ľudia, ktorí sa rozhodnú mať domáce zvieratá namiesto detí, konajú sebecky.

„Dnes vidíme určitú formu sebectva. Vidíme, že niektorí ľudia nechcú mať dieťa. Niekedy majú jedno, a to je všetko. Majú psy a mačky, ktoré nahrádzajú deti,“ povedal pápež a poukázal na krajiny s klesajúcou pôrodnosťou.

V tých je podľa neho populárny trend, že „ľudia nechcú mať deti, alebo len jedno a nie viac“, čo je podľa neho „ďalší z fenoménov kultúrnej degradácie“.

Viac k témam: Deti, Talianska premiérka
Zdroj: SITA.sk – Pápež František vyzýva Talianov, aby mali viac detí. Mať domáce zviera namiesto potomka je forma sebectva © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Únia začne v roku 2024 spoplatňovať vstup, vyplniť bude treba aj formulár
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií