fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pápež vyhlásil za mučeníkov poľský manželský pár, ktorý bol počas druhej svetovej vojny popravený za ukrývanie Židov

Manželia ukrývali Židov v podkroví statku od leta 1942 a neskôr boli svedkami ich popráv.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.12.2022 (Webnoviny.sk) – Pápež František v sobotu vyhlásil za mučeníkov poľský pár, ktorý počas druhej svetovej vojny popravila nemecká polícia za ukrývanie Židov na svojom statku.

Farmár a včelár Jozef Ulma s manželkou Wiktoriou v poľskom meste Markowa v Podkarpatskom vojvodstve ukrývali niekoľkých členov židovskej komunity, na ktorých prebiehal hon počas nemeckej okupácie Poľska.

Očividne ich niekto zradil a Nemci zabili týchto Židov v marci 1944. Pár potom zastrelili spolu s ich šiestimi malými deťmi, z ktorých najstaršie malo osem rokov.

Podľa oficiálneho izraelského pamätníka obetiam holokaustu Jad va-šem manželia ukrývali Židov v podkroví statku od leta 1942 a neskôr boli svedkami ich popráv.

Pápež sa dozvedel o tejto rodine, keď v roku 2016 navštívil Poľsko. Na verejnej audiencii v roku 2018 František označil konanie manželov ako „príklad vernosti Bohu a jeho prikázaniam, lásky k blížnemu a úcty k ľudskej dôstojnosti“.

Viac k témam: Holokaust, mučeníci, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež vyhlásil za mučeníkov poľský manželský pár, ktorý bol počas druhej svetovej vojny popravený za ukrývanie Židov © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Kanada pošle do Poľska 150 vojakov, pomôžu s ukrajinskými utečencami
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií