Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Parlament potvrdil tretie funkčné obdobie prezidenta Si Ťin-pchinga, je najdominantnejší líder Číny za niekoľko generácií

Si je najdominantnejší líder Číny za niekoľko generácií.

10.3.2023 (SITA.sk) – Čínsky parlament potvrdil historické tretie funkčné obdobie prezidenta Si Ťin-pchinga. Krok sa všeobecne očakával, keďže jeho moc sa upevnila už počas októbrového zjazdu Komunistickej strany Číny. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rola prezidenta je reprezentatívna

Úrad prezidenta bol od vodcu Maa Ce-tunga obmedzený na dve funkčné obdobia. Si toto obmedzenie v roku 2018 zmenil, čo z neho urobilo najdominantnejšieho lídra Číny za niekoľko generácií.

Rola prezidenta je v Číne zväčša reprezentatívna. Moc 69-ročného Siho vyplýva z postov generálneho tajomníka komunistickej strany a predsedu Ústredného vojenského výboru, do ktorých ho zvolili v októbri.

Dva ústredné vojenské výbory

V piatok Si získal aj ďalší mandát ako predseda Ústredného vojenského výboru Čínskej ľudovej republiky. BBC pripomína, že v Číne sú dva ústredné vojenské výbory, jeden je súčasťou strany a druhý je štátna inštitúcia, ich zostavenie je však zvyčajne rovnaké.

Parlament tiež v piatok menoval 68-ročného bývalého člena stáleho výboru Politbyra Chan Čenga za viceprezidenta.

BBC pripomína, že menovanie nového premiéra a ministrov v nasledujúcich dňoch sa považuje za dôležitejšie, ako potvrdenie Siho úradu. Očakáva sa, že noví členovia kabinetu budú Siho lojalisti. Premiérom by sa mohol stať Li Čchiang.

Viac k témam: Čínska vláda, Čínsky prezident
Zdroj: SITA.sk – Parlament potvrdil tretie funkčné obdobie prezidenta Si Ťin-pchinga, je najdominantnejší líder Číny za niekoľko generácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií