fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Parlament rozhodol o znížení minimálneho veku pre prácu v polícii, ruší sa aj služba kadeta

Podľa zákona bude mať príslušník policajného zboru v prípravnej štátnej službe počas denného štúdia ponechaný funkčný plat v plnej výške z dôvodu konkurencieschopnosti k nástupným platom v civilnom sektore.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.5.2023 (SITA.sk) – Minimálny vek pre službu v Policajnom zbore SR sa zníži zo súčasných 21 rokov na 18 rokov. Zároveň sa zruší služba kadeta. Schválil to v utorok parlament na návrh poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Lukáša Kyselicu, Jany Majorovej Garstkovej a poslanca hnutia Sme rodina Jozefa Hlinku.

Táto zmena má prispieť k väčšiemu záujmu občanov o službu v policajnom zbore po ukončení stredoškolského štúdia. Zároveň sa tým odstráni dvojkoľajnosť v systéme prijímania do služobného pomeru. Doteraz musel novoprijatý policajt absolvovať takmer ročné štúdium na získanie príslušného policajného vzdelania. Až po jeho absolvovaní a zaradení na útvar začal vykonávať služobnú činnosť.

Podľa schváleného zákona bude mať príslušník policajného zboru v prípravnej štátnej službe počas denného štúdia ponechaný funkčný plat v plnej výške z dôvodu konkurencieschopnosti k nástupným platom v civilnom sektore.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslancov Miloša Svrčeka (Sme rodina) a Lukáša Kyselicu (OĽaNO), podľa ktorého sa maximálna výška rizikového príplatku mení z pôvodných 232,50 eur na 500 eur. Rovnako aj maximálna výška príspevku na bývanie sa mení na 500 eur, predtým bola vo výške 232,36 eur. Oba príplatky sú fakultatívne, nie povinné. Zákon vstúpi do platnosti 1. júna 2023.

Prečítajte si tiež:
Proces v kauze príprav vrážd prokurátorov pokračuje, vypovedať majú Žilinka, Lipšic aj Šufliarsky

Viac k témam: kadeti, Policajti
Zdroj: SITA.sk – Parlament rozhodol o znížení minimálneho veku pre prácu v polícii, ruší sa aj služba kadeta © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií