fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Parlament si robí zo samospráv „bankomat a šklbanú hus“, obciam hrozia existenčné problémy, tvrdí riaditeľ ZMOS

Michal Kaliňák upozorňuje na to, že najväčšie mestá už obmedzujú služby a tie najmenšie sú pred hranicou ekonomického kolapsu.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.2.2023 (SITA.sk) – Od apríla môžu mať mnohé samosprávy existenčné problémy pre vysoké ceny energií. Upozorňuje na to ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Ako povedal v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl, schéma pomoci samosprávam v súvislosti s vysokými cenami energií nebola vopred pripravená a v týchto dňoch by mala byť zverejnená prvá výzva.

Vyššie faktúry za energie

Dnes nám je jasné, že vláda nebude pomáhať samosprávam za mesiace október, november, december minulého roka a v tomto roku by mali byť kompenzácie do konca marca. Takže od 1. apríla vieme, že máme problém,“ povedal Kaliňák.

Zároveň kritizoval, že financie sú v jednej veľkej množine a bude ťažké preukázať, koľko z toho vyčerpali samosprávy. Kompenzačná schéma zároveň nemyslí na zhruba 500 obcí, ktoré nie sú plynofikované. Na vykurovanie využívajú napríklad pelety či drevoštiepku.

Mestá a obce podľa jeho slov dostávajú niekoľkonásobne vyššie faktúry za energie, ako platili pred rokom.

Samosprávam uškodil prorodinný balík

Máme veľmi veľa príkladov, ktoré dokazujú, že ak by s nami vláda komunikovala už vlani, keď sme mali sedem protestov v priebehu roka, tak na všetky tie nuansy sme ich vedeli upozorniť. Určite by bola nastavená taká výzva, ktorá by dnes vedela samosprávam aj reálne pomôcť,“ povedal Kaliňák.

Prečítajte si tiež:
Slovenský pozemkový fond hospodáril v roku 2020 so ziskom cez 9 miliónov eur, časť vyčlení na kybernetickú bezpečnosť

Samosprávam podľa neho veľmi uškodil tzv. prorodinný balík, ktorý schválila vláda. Mestám a obciam v tomto roku zobral 618 miliónov eur. Kaliňák hovorí, že to bol protirodinný balík, pretože vláda si neuvedomila, že najviac životných situácií pre rodiny zabezpečujú mestá a obce a ak im ukrojí peniaze, tie ich budú musieť opäť vybrať od ľudí.

Zo samospráv robia „bankomat a šklbanú hus“

Toto všetko sa už teraz premietlo v mnohých mestách a obciach napríklad do zvýšených poplatkov v školách a škôlkach, cenách za stravu v domovoch sociálnych služieb alebo zvýšených cenách vstupného na plaváreň či klzisko.

Kaliňák upozorňuje na to, že najväčšie mestá už obmedzujú služby a tie najmenšie sú pred hranicou ekonomického kolapsu. Na Slovensku je vyše 1 120 dedín, ktoré majú do 500 obyvateľov.

Ak im príde faktúra za elektrinu 10-tisíc eur a vlani platili tritisíc eur, tak tá dedina nemá z čoho zaplatiť a bude si musieť zobrať úver, ale aj ten je pre ňu príliš drahý,“ poukázal Kaliňák.

Ako ďalej dodal, aj teraz po páde vlády sú v parlamente permanentne návrhy, ktoré si robia zo samospráv „bankomat a šklbanú hus“.

Prečítajte si tiež:
Únia miest Slovenska varuje pred Kuriakovým návrhom o daňovom bonuse. Samosprávy budú v novom roku chudobnejšie, tvrdí

Viac k témam: Ceny energií, energetická kríza, Prorodinný balíček, Samosprávy, Vládne opatrenia
Zdroj: SITA.sk – Parlament si robí zo samospráv „bankomat a šklbanú hus“, obciam hrozia existenčné problémy, tvrdí riaditeľ ZMOS © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií