fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenka Patrícia sa zúčastní na arktickej expedícii na lodi National Geographic pod vedením svetoznámeho bádateľa Roberta Swana

Máte tip? napíšte nám mailom

Jedinečná príležitosť, ktorá sa v živote málokedy opakuje dvakrát. Tak definujú expedíciu do polárnych oblastí. Tento rok sa na nej zúčastní aj Slovenka z Levíc.

Patrícia Bátovská má 19 rokov a študuje prvý ročník Toulouse Business School vo Francúzsku. Je absolventkou bilingválneho francúzskeho gymnázia v Banskej Bystrici. Po skončení strednej sa rozhodla, že by si chcela udržať úroveň jazyka, preto odišla študovať do zahraničia.

Zdroj: Patrícia Bátovská

Vždy ju zaujímali environmentálne otázky, v školách sa často zapájala do rôznych dobrovoľníckych aktivít. A za niekoľko dní svoje snaženie a vedomosti naplno využije. Je totiž jediná Slovenka, ktorá 15. júna pôjde na výpravu do Arktídy so svetoznámym bádateľom Robertom Swanom

Ide o 23. medzinárodnú polárnu výpravu, na ktorú bolo z 5-tisíc uchádzačov vybraných 80. Ich prepravným a ubytovacím zariadením bude loď National Geographic. O výberovom procese, svojich pocitoch a očakávaniach nám porozprávala v rozhovore.

Ako si sa k projektu dostala?

Na začiatku školského roka sme na škole mali prednášku o environmentalistike a ekologických problémoch. Prednášal to bývalý žiak našej školy, ktorý odišiel asi pred šiestimi rokmi a okrem iného spomínal aj rôzne environmentálne projekty, ktorých sa zúčastnil. Prvým z nich bola expedícia, na ktorú idem aj ja. Akurát on bol na južnom póle, ja pôjdem na severný, na Arktídu.

V podstate ma táto jeho prednáška inšpirovala, bolo to zaujímavé a fascinujúce. Rozhodla som sa preto, že si pozriem, či náhodou nie je podobný typ aktivity, do ktorej by sa človek mohol zapojiť. Pravdupovediac, vôbec som nečakala, že nájdem presne takúto expedíciu. Zistila som, že organizujú jednu aj v júni 2019. Povedala som si, že sa skúsim prihlásiť, že skúsim šťastie.

Prečítajte si tiež:
Videli ste video, ktoré má takmer 2 milióny pozretí?
Zdroj: facebook.com/Patricia – Expedition Arctic 2019

Môžeš priblížiť, ako prebiehali výberové kolá?

Nasledoval prijímací proces zložený z troch kôl. V prvej časti bolo treba napísať motivačné eseje na rôzne témy, napríklad čo človek robí pre životné prostredie, čo si odnesie z expedície, čo do nej vie priniesť on. Keď som prešla prvým kolom, prišiel mi e-mail, aby som čo najskôr poslala ďalšie eseje na podobné témy. Takže prvé dve kolá sa skladali z takýchto motivačných listov. Nakoniec, posledná časť pozostávala z interview. Na to mi prišiel dlhý e-mail, že ma prijali, aj so všetkými informáciami.

Arktída

Naučíme sa, ako prednášať na verejnosti, aby sme vedeli zaujať publikum a vhodne mu adresovať správu.

Aký máte program počas expedície?

Najskôr ideme do Osla na tri dni, tam sa stretnú všetci členovia expedície. Budeme sa spoznávať, navštívime múzeá spojené s tématikou, napríklad arktické múzeum. Tiež v Osle začínajú prednášky a vzdelávacia časť, ktorá je zameraná na polárne regióny a celkovo na klimatické zmeny a možné riešenia tejto situácie. Dosť veľká časť je tam venovaná firmám, organizujú sa prednášky o tom, ako by sa firmy vedeli zapojiť do otázky globálneho otepľovania. Príprava tiež zahŕňa workshopy a cvičenia zamerané na rozvoj vodcovských schopností. Naučíme sa, ako prednášať na verejnosti, aby sme vedeli zaujať publikum a vhodne mu adresovať správu.

Priamo v Arktíde sme 8 dní. Na lodi v podstate pokračuje celý tento vzdelávací proces. S tým, že každý deň sa zastavujeme na rôznych miestach a schádzame na pevninu. Tam máme vždy nejaké aktivity, napríklad preskúmavanie terénu, či reálne spoznávanie ekosystému na vlastné oči.  

Aká je vízia tejto výskumnej výpravy?

Celkovým cieľom expedície je najmä to, aby ľudia získali poznatky o klimatickej otázke, aby ich vedeli posunúť ďalej a inšpirovať ostatných k nejakému ekologickejšiemu správaniu.

Prečítajte si tiež:
18-ročný mladík hrá na piáne tak dobre, že sa vedci rozhodli skúmať jeho mozog

Na čo sa najviac tešíš?

Fíha, to je dosť ťažká otázka, pretože sa teším na všetko. Určite to bude skvelá skúsenosť sama o sebe, stretnúť sa s toľkými zaujímavými ľuďmi. Členovia výpravy pochádzajú z 27-mich krajín sveta, takže to určite bude veľmi obohacujúce.

Myslím, že každý má šancu na to, aby ho vybrali.

Bude možné si expedíciu niekde pozrieť? Neplánujete z toho, napríklad, urobiť dokument?

Osobne si určite plánujem spraviť video. Uvidím, kedy sa mi to podarí zostrihať, ale bude možné si to po nejakej dobe pozrieť. Súčasťou takýchto expedícií tiež vždy býva oficiálne video publikované na stránke organizátorov. Rovnako to bude aj v tomto prípade. Keďže hlavnou ideou je šíriť tieto poznatky ďalej, budeme poriadať rôzne prezentácie, workshopy v školách, prípadne univerzitách, či asociáciách a združeniach.

Je zapojenie sa do takýchto výprav možné aj pre študentov slovenských škôl?

Myslím si, že určite áno, prihlásiť sa môže každý. Nie sú tam žiadne obmedzujúce kritériá, ani čo sa týka veku, ani typu štúdií. Sme zmes 80-tich ľudí, medzi ktorými sú zamestnaní, všelijakí majitelia startupov, novinári, ľudia pracujúci v rôznych asociáciách. Preto si myslím, že každý má šancu na to, aby ho vybrali.

Zaujímavý rozhovor sme uskutočnili aj s mladým režisérom Dominikom Barim. 24-ročný rodák z Košíc študuje na Národnej filmovej škole v Londýne a jeho film Ojmiakon, ktorý bol zároveň medzinárodnou expedíciou na severe Sibíri. Viac si o ňom môžeš prečítať v tomto článku.

https://www.instagram.com/p/BtOy5FQg83v/?utm_source=ig_web_copy_link

Zdroj fotiek: CLIMATEFORCE

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií