fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PATRIK SÝKORA: V prvom rade ide o dizajn a kvalitu. Industriálny nábytok je nezničiteľný

Máte tip? napíšte nám mailom

Patrik Sýkora je okrem hrania na basgitare v kapele The Paranoid aj šikovný výrobca nábytku. Minulý rok si založil vlastnú značku MADE BY SÝKORA, pracuje s masívnym drevom, železnými rámami, realizuje vlastné nápady a súčasne dáva prednosť predstavám a fantázii zákazníka. Jeho industriálny nábytok vyžaruje praktickosť, minimalizmus, neoplýva zbytočnými ozdobami, ale, naopak, svojou funkcionalitou a nadčasovosťou.

Nech sa páči, prečítajte si rozhovor s Patrikom, ktorý do vášho domu vyrobí nábytok na mieru.

Venuješ sa ručne vyrábanému industriálnemu nábytku. Ako by si popísal tento štýl?

Industriálny štýl je zo 60. rokov minulého storočia. Neviem, kde presne to vzniklo, ale objavoval sa v New Yorku, Paríži a v Anglicku. To sú také prvé zrody tohto štýlu. Staré opustené továrne začali ľudia prerábať na bývanie… Bolo tam vidno tehly, železné trámy, nedorobené omietky, káble, potrubia, betón atď. Ten nábytok je podobný – sú tam nedokonalosti, obité masívne drevo, železné konštrukcie, kde vidno, ako sa brúsilo a zváralo. Najbližšie sa chystám spraviť niečo aj z betónu.

Prvý kus, ktorý si vyrobil, bol stôl pod umývadlo. Ako, kde, kedy, prečo?

Áno, bol to stôl pod umývadlo a vyrobil som ho minulý rok, lebo sa mi v obchodoch nič nepáčilo a s priateľkou sme potrebovali spraviť kúpeľňu v novom dome. Takže som sa do toho pustil sám.

Zdroj: Lenka Beluská Photography

Kde si sa to všetko naučil? Škola, rodina, internet, manuálna práca s kovom/drevom, ale zároveň aj 3D model…

Doma na počítači, na youtube alebo v článkoch. 🙂 Je moderná doba, keď je človek trošku kreatívny, zručný a vie si nájsť postup, myslím, že to nie je problém.

Prečítajte si tiež:
Zbavte sa energetických upírov: 5 typov ľudí, ktorých v živote nepotrebujete

Čo môžeme nájsť v tvojej ponuke?

Vyrábam nábytok na mieru a na internetovej stránke mám vyrobené kusy, ktoré som si pred predajom stihol odfotiť. Čiže je to nejaká predstava zákazníka, ktorý chce industriálny nábytok, moje spracovanie alebo úplný návrh, a potom to vyrobím. 🙂 Takže môže to byť v podstate hocičo.

Kde hľadáš inšpiráciu?

Na internete alebo starých fotkách. A potom sú to aj rôzne kombinácie vymysleného.

Pracuješ sám alebo ste v tíme viacerí?

Pracujem so svokrom, ktorý je zvárač. Drevené časti si vyrábam sám, ale plánujem to rozbehnúť do takej miery, že o drevo aj konštrukcie sa mi budú starať ľudia a ja si budem robiť len finálnu úpravu.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Ku každému kusu zrejme pristupuješ osobitne. Máš nejaký najobľúbenejší?

Keďže sú to kúsky na mieru a každý je iný, tak hej, ku každému osobitne. Neviem si vybrať jeden naj. 🙂

Približne ako dlho trvá výroba jedného kusu – napríklad spomínaného stolíka pod umývadlo?

Keby som nemusel čakať na materiál a farbenie, tak sa to dá stihnúť aj do 3 dní. Ale keďže materiál objednávam až po dohode a zameraní nábytku, tak tam mi približne týždeň ubehne ani nič, a potom to už spracujeme.

Na čo treba pri výrobe najviac dbať?

Ja dbám hlavne na kvalitu, aby nábytok vydržal veľmi dlho, a na dizajn, aby to bolo presne podľa zákazníka – ak sa to dá zrealizovať. Ale zatiaľ sa vždy všetko dalo. 🙂

Prečítajte si tiež:
Starostka z Fekišoviec valcuje internet. Porušuje zákon?
Zdroj: Lenka Beluská Photography

Vieme o tebe, že si už 10 rokov basgitaristom úspešnej kapely The Paranoid. Umelecké sklony teda okrem hudby pretavuješ aj do práce. Nachádzaš nejaké podobnosti v basgitare a industriálnom nábytku?

Podobnosti nenachádzam, ale myslím, že hudobníci môžu mať celkom radi tento štýl nábytku a bývania. Viac o zariaďovaní a týchto štýloch sa snažím popísať v blogu na mojej stránke.

Prepájaš nejako tieto dva svety? Počúvaš pri práci rockovú hudbu, príp. uvažuješ aj o nejakom industriálnom nábytku do skúšobne atď.?

Pri práci počúvam rôzne pílky, vŕtačky a brúsky, takže sa sústredím na robotu a aby som neprišiel o prsty. 🙂 Do skúšobne som spravil len parapetu a bohužiaľ tam nie je moc miesta na nábytok. 😀

Momentálne pracuješ na projekte celej kuchynskej linky. To je asi veľká výzva. Čo na tom bude najťažšie?

Áno, o chvíľku sa púšťam do výroby. Každopádne najťažšie bude odliať betónovú dosku na kuchynskú linku… Bude to mať obrovský rozmer a váhu. Ale je to výzva. 🙂 Viac z výroby budem pridávať na môj instagram @madebysykora a blog na mojom webe, tam sa to pokúsim priblížiť.

https://www.instagram.com/p/BnWGx2cgGKx/?hl=sk&taken-by=madebysykora

Prečo by si mali ľudia od teba kúpiť nábytok? V čom je iný ako ten z obchodov?

V prvom rade dizajn a kvalita. Je to proste na mieru a takpovediac nezničiteľné. Tento nábytok vekom ešte aj naberá na kráse.

Ak vás jeho práca zaujala, pozrite si viac fotiek v galérii:

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií