fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Guatemale chcú zachrániť miestne jazero plné plastov, preto ich úplne stopli! Potraviny balia do listov z banánovníka

Plasty nepoužívajú v meste už 3 roky

Máte tip? napíšte nám mailom

San Pedro la Laguna, mesto v Guatemale, sa snaží zachrániť miestne jazero Atitlán, ktoré je plné plastov. Tie sa snažia obmedziť čo najviac, preto vymysleli náhradu – banánové listy, do ktorých balia potraviny.

Aj keď sa mnohé mestá na svete snažia zastaviť používanie plastov zakázaním igelitových tašiek a slamiek, stále to nestačí. Aj keď ideálnym riešením by bolo zakázať jednorázové plasty, mnohí sa domnievajú, že je to nemožné. A tak sa snažia prísť s alternatívou.

O niektorých super ekologických vychytávkach sme vás už medzičasom informovali. Preto nás veľmi teší, keď môžeme napísať o ďalšom ekologickom počine. Tento raz sa oň postaralo malé mesto San Pedro la Laguna v Guatemale. Hoci má len 10-tisíc obyvateľov, dokazuje, že žiť sa dá aj bez jednorázových plastov. Tie sú veľa ráz úplne zbytočné.

Od roku 2016 San Pedro de La Laguna zakázalo používanie plastov

Jazero Atitlán nachádzajúce sa v departmente Sololá v Guatemale, sa stalo skládkou nepotrebného odpadu. Mnohí ho pred jeho znečistením dokonca považovali za najkrajšie jazero na svete. Vďaka zákazu plastov sa jeho znečistenie znížilo o 80 %. Aby sa mestu podarilo skoncovať s plastami nadobro, rozhodli sa vrátiť do čias ich predkov, teda do doby, kedy plast neexistoval. Chlieb predávajú na trhoch, kde spotreba igelitových vrecúšok dosahovala enormne vysoké čísla, v obrúskoch, ktoré vyrábajú remeselníci, potraviny, ako mäso, ryby či syry zas balia do banánových listov.

Zdroj: upsocl.com
Zdroj: upsocl.com

Zníženie počtu použitých plastov nielenže pomohlo znížiť znečistenie krajiny a súčasne zachrániť jazero Atitlán, ale i remeselníkom, ktorých výtvory sa používajú ako efektívna alternatíva plastov. Tvorcovia tejto myšlienky sa domnievajú, že je potrebné, aby sa ľudia vzdali svojho pohodlia a využívali náhrady, ktoré môžu pomôcť našej planéte. V San Pedro La Laguna používajú listy na balenie potravín najmä na trhoch, zatiaľ čo v ázijských supermarketoch predávajú ovocie a zeleninu zabalenú v listoch bežne. Inšpirovať by sa mohli viaceré mestá, čo poviete?

Zdroj: upsocl.com

Zdroj: upsocl.com, instagram.com/plastic

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií