Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pellegrini podľa Remišovej mohol porušiť ústavný zákon, žiada vysvetlenie

Remišová reagovala na utorkové zistenia poslanca Matoviča, ktorý upozornil na Pellegriniho „utajenú vilu“ v bratislavskej Vrakuni, ktorú podľa neho napísal na „jedného z jeho milencov“.

3.4.2024 (SITA.sk) – Poslankyňa a predsedníčka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veronika Remišová (klub hnutia Slovensko) tvrdí, že zo strany predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a poslanca Petra Náhlika (Hlas-SD) mohlo dôjsť k porušeniu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Remišová tak reagovala na utorkové zistenia poslanca Igora Matoviča (hnutie Slovensko), ktorý upozornil na Pellegriniho „utajenú vilu“ v bratislavskej Vrakuni, ktorú podľa neho napísal na „jedného z jeho milencov“. Tým by mal byť podľa Matoviča poslanec Náhlik.

Povinnosť verejných funkcionárov

Poslanec Náhlik vilu neuvádza vo svojom majetkovom priznaní, avšak ústavný zákon explicitne ukladá verejným funkcionárom povinnosť uviesť všetky nehnuteľnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Doteraz zverejnené informácie nasvedčujú tomu, že poslanec Náhlik porušil zákon a v zmysle zákona budem iniciovať konanie pred výborom. Ústavný zákon stanovuje, že v majetkových priznaniach musí verejný funkcionár uviesť užívanie nehnuteľnej veci, ktorá je vo vlastníctve inej právnickej alebo fyzickej osoby, práve aby sa predišlo korupcii alebo skrytým darom za nejaké protislužby,” tvrdí Remišová.

Pokuta v sume trojnásobku mesačného platu

Zároveň informovala, že v prípade preukázania porušenia zákona hrozí Náhlikovi aj Pellegrinimu pokuta v sume zodpovedajúcej trojnásobku mesačného platu verejného funkcionára.

„Peter Pellegrini užívanie nehnuteľnosti – vily poslanca Náhlika – v utorok v televíznej diskusii verejne priznal s odôvodnením, že pre jeho psa je jeho 90 metrov štvorcových byt v najlukratívnejšej časti Bratislavy malý a lepšie sa cíti v záhrade vily jeho poslaneckého kolegu Náhlika. Pellegrini však v zverejnenom majetkovom priznaní užívanie nehnuteľnosti pána Náhlika neuviedol, čo opäť zakladá dôvod na konanie pred výborom v zmysle ústavného zákona a toto konanie budem iniciovať,“ ozrejmila Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vládna koalícia však má v parlamentnom výbore väčšinu a porušovanie zákona pri politikoch a nominantoch koalície podľa predsedníčky výboru kryjú, ako to bolo v prípade premiéra Roberta Fica (Smer-SD) či ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Remišová preto nepredpokladá, že pri Pellegrinim a Náhlikovi sa koaliční poslanci zachovajú inak.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Koalícia, Opozícia, Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, Pokuta, Poslankyňa, Predseda parlamentu
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini podľa Remišovej mohol porušiť ústavný zákon, žiada vysvetlenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií