Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pellegrinimu by dali hlas častejšie ženy a starší. Kto sú voliči Korčoka?

Víťazom prezidentských volieb by bol Peter Pellegrini.

20.3.2024 (SITA.sk) –
Prvé kolo prezidentských volieb by vyhral Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorý by získal 40,4 percenta voličských hlasov. Na druhom mieste by skončil občiansky kandidát Ivan Korčok s 38,6 percenta hlasov.

Tretím najúspešnejším kandidátom s 10,3 percentami by bol Štefan Harabin. Vyplynulo to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu televízie JOJ Analýzy Na hrane. Agentúra vykonávala prieskum od 11. do 18. marca na vzorke 1 000 respondentov.

Matovič a Forró tesne pri sebe

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že na štvrtom mieste by sa umiestnil Igor Matovič (hnutie Slovensko), ktorý by získal 2,9 percenta hlasov voličov a tesne za ním by skončil Krisztián Forró (Maďarská Aliancia) s podporou 2,7 percenta.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Ján Kubiš by v prvom kole získal 1,9 percenta hlasov, pričom jedno percento voličských hlasov by neprekročili kandidáti Marian Kotleba (0,8 %), Patrik Dubovský (0,7 %), Róbert Švec (0,5 %) a Milan Náhlik (0,4 %).

V posledný deň prieskumu sa vzdal kandidatúry v prospech Harabina Andrej Danko (SNS). V prieskume sa s ním teda počítalo a získal by 0,9 percenta hlasov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Danko sa vzdal prezidentskej kandidatúry, podporil Harabina (fotografie)

Druhé kolo by vyhral Pellegrini

Prieskum tiež ukázal, že ak by sa do druhého kola prezidentských volieb dostali Pellegrini a Korčok, zvíťazil by opäť Pellegrini s podporou 52,9 percenta hlasov voličov. Korčoka by volilo 47,1 percenta účastníkov prieskumu. V takomto prípade by 5,5 percenta opýtaných nešlo voliť a 4,7 percenta deklarovalo, že sa nevie rozhodnúť.

Pellegriniho by volili častejšie ženy, starší respondenti nad 50 rokov, respondenti s najnižším vzdelaním a ľudia s trvalým pobytom v Trnavskom, Banskobystrickom, Nitrianskom a Prešovskom kraji. Prieskum ukázal, že Pellegrini by si získal aj voličov maďarskej národnosti.

Korčoka by volili častejšie muži, mladší respondenti do 49 rokov, vzdelanejší voliči, pričom preferencia Korčoka stúpa priamo úmerne so zvyšujúcim sa vzdelaním. Korčoka by volili najmä ľudia z Bratislavského, Žilinského a Košického kraja.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Igor Matovič (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Ján Kubiš (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Krisztián Forró (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Milan Náhlik (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Patrik Dubovský (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Róbert Švec (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Štefan Harabin (Prezidentské voľby 2024), Prezidentské voľby na Slovensku 2024, Prieskum
Zdroj: SITA.sk – Pellegrinimu by dali hlas častejšie ženy a starší. Kto sú voliči Korčoka? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií