Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Perfekcionizmus vás môže aj zabiť! Prečo je nebezpečný?

Niektorí ľudia túžia po tom, aby vytvárali iba dokonalé veci a perfekcionizmus je ich každodennou súčasťou. Snažia sa o bezchybný život a niekedy to naozaj preháňajú. Kedy sú však takéto pohnútky už nebezpečné?

Perfekcionizmus na vzostupe

Perfekcionizmus by sme mohli veľmi jednoducho definovať ako túžbu po dokonalosti a čokoľvek iné je jednoducho neprijateľné. Takáto túžba je sprevádzaná prísnou sebakritikou. Perfekcionista očakáva rovnaké správanie aj od svojho okolia, preto má pocit, že všetkých musí usmerňovať. Kým jeho skvelá pracovná morálka, vysoké pracovné nasadenie a silná vôľa je podľa neho pre ostatných vzorom, ich normálny postoj je pre neho nepochopiteľný. Bežne si stanovuje ciele, ktoré sú niekedy nesplniteľné a verí, že ak to nezvládne, bude to tragédia. Vedie to k stresu a pocitom zlyhania. Objavia sa myšlienky, že ostatní sú šikovnejší  a problém je na svete. Perfekcionizmus vo svojej extrémnej podobe rozhodne nie je prospešný.

Môže viesť k tomu najhoršiemu

Perfekcionizmus prináša skreslený pohľad na svet a na realitu. Perfekcionista si nevie stanoviť limity alebo hranice a dokonalý musí byť v každom smere. Obetuje tomu aj nemožné a neraz trpí anorexiou alebo bulímiou.  Problémy máva aj v milostnom živote. Ak partner nespľňa jeho očakávania,  ľahko sa s ním rozíde, rozvedie a radšej zostáva sám. Psychológovia tvrdia, že práve perfekcionizmus je aj za množstvom samovrážd. Ak totiž perfekcionista nevie riešiť problémy alebo žiť s pocitom zlyhania alebo sklamania, siahne si na život. Bežné sú príznaky chronického stresu, únavy alebo nechuť ku všetkému.

perfekcionzmus
pixabay.com

Naučte sa ho zvládať

Perfekcionista nikdy nebude šťastný, lebo stále bude mať pocit, že veci môže urobiť ešte lepšie. Uniká mu tak drahocenný čas a zbytočne sa trápi. Ako prekonať perfekcionizmus? Najskôr si treba uvedomiť, že človek má problém. Potom vie zvážiť, aké sú negatívne dopady perfekcionizmu na život a ako s nimi možno bojovať. Príde akési vytriezvenie a pochopenie, že chyby k životu patria a treba sa z nich iba učiť. Nezmiznú len preto, lebo je tu túžba po dokonalosti. Pracovať treba najlepšie, ako len môžeme, ale nič sa nesmie preháňať. Stanovenie limitov tomu len prospeje. Priznajme si to, kto sa bude pýtať na dokonale odvedenú prácu, keď je na svete toľko úžasných vecí a zážitkov?

Perfekcionizmus vás môže aj zabiť! Prečo je nebezpečný?
pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Existuje až 9 typov inteligencie: Do ktorej kategórie spadáte vy?

Zdroje: timemanagement.sk  forbes.sk  psychoblog.sk  eduworld.sk  myslenieuspesnych.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií